موسسه اسم اعظم | بزرگترین و معتبرترین فروشگاه ادعیه مستند حرز امام جواد (علیه السلام)

دعای گشایش روزی

دعای گشایش روزی امیرالمومنین (علیه السلام)؛ متن دعا، خواص و آداب استفاده از دعای گشایش روزی

دعای گشایش روزی امیرالمومنین (علیه السلام)

 

ابن طاووس  نقل می کند:

از امیرالمؤمنین علی (ع) روایت شده که فرموده‌اند هر کس بر او روزی‌اش تنگ شده باشد و راه‌های کسب معاش بر او بسته شده باشد پس این دعا را در ورقی از پوست آهو یا در قطعه‌ای از پوست حیوانی دیگر بنویسد و آن را بر خود بیاویزد یا آن را در جامه‌ای بگرداند که می‌پوشد پس همیشه همراه خود نگاه داشته و آن را از خود جدا ننماید؛ خدای تعالی روزی او را وسیع می‌گرداند و بر او درهای خواسته‌هایش را می‌گشاید از جایی که آن را گمان نداشته باشد.

 

دکمه_خرید_محصول copy

 

زندگی نامه حضرت علی (علیه السلام)

اولین امام شیعیان حضرت علی بن ابی طالب (علیه السلام) است که پسر عموی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و نیز همسر حضرت زهرا (سلام الله علیها) است. ایشان در روز 13 رجب سال 601 م، جهان را به قدوم مبارک خویش منور فرمودند. ایشان معصوم دوم در مکتب تشیع می‌باشند و سرآغاز امامت با پیشوائی آن حضرت می‌باشد.

امام علی (علیه السلام) اولین فردی است که به نبوت پیامبر اقرار نموده و به دین اسلام گرویده است. آن بزرگوار در روز عید غدیر از سوی پیامبر اسلام (صلی‌الله علیه و آله) به امر پروردگار به مردم جهت امر امامت و هدایت امت معرفی شد. ایشان قریب ۳۰ سال امامت فرمود که ۵ سال از این مدت امر خلافت را نیز بر عهده داشت. آن حضرت پس از عمری مبارزه با انحرافات و کج‌روی‌های مردم، سرانجام در شامگاه لیله القدر و در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان، در سن ۶۳ سالگی به ضرب شمشیر ابن ملجم مرادی ملعون مجروح و در ۲۱ ماه رمضان به شهادت رسید. مرقد منور آن حضرت در شهر نجف اشرف قرار دارد.

دعای گشایش روزی امیرالمومنین چیست؟

دعای گشایش روزی امیرالمومنین (علیه السلام)، دعای معتبر و صحیح السندی است که از حضرت علی (علیه السلام) نقل شده و همانطور که مشخص است تاثیرات آن در جهت وسعت و برکت رزق و روزی و افزایش آن می باشد.

مرحوم سید بن طاووس در کتاب مهج الدعوات راهکار معنوی بسیار خوبی برای افرادی که دنبال یک دعای قوی رزق و روزی حلال هستند ارائه می دهد. این دعا که همان دعای مجرب گشایش روزی حضرت علی (علیه السلام) است برای افرادی است که در پی نوشتن دعایی جهت گشایش در کار و افزایش روزی هستند که پس از نگارش می بایست به همراه شخص باشد. حضرت در این روایت می فرماید: «هرکس بر او روزیش تنگ شده باشد و راههای طلب معاش او بسته شده باشد، پس این دعا را در ورقی از پوست آهو یا در قطعه ای از پوست حیوانی دیگر بنویسد و آن را بر خود بیاویزد یا آن را در جامه ای بگرداند که آن را می پوشد. پس همیشه همراه خود نگاه داشته، آنرا از خود جدا ننماید؛ خدای تعالی روزی او را وسیع می گرداند و بر او مطلب های او را می گشاید از جائی که آن را گمان نداشته باشد و آن دعا این است»:

 

متن دعای گشایش روزی امام علی

( اللَّهُمَّ لَا طَاقَةَ لِ………………… بِالْجَهْدِ وَ لَا صَبْرَ لَهُ عَلَى الْبَلَاءِ وَ لَا قُوَّةَ لَهُ عَلَى الْفَقْرِ وَ الْفَاقَةِ اللَّهُمَّ فَصَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ لَا تَحْظُرْعَلَى…………….. رِزْقَكَ وَ لَا تَقْتُرْ عَلَيْهِ سَعَةَ مَا عِنْدَكَ وَ لَا تَحْرِمْهُ فَضْلَكَ وَ لَا تَحْسِمْهُ مِنْ جَزِيلِ قِسْمِكَ وَ لَا تَكِلْهُ إِلَى خَلْقِكَ وَ لَا إِلَى نَفْسِهِ فَيَعْجِزَ عَنْهَا وَ يَضْعُفَ عَنِ الْقِيَامِ فِيمَا يُصْلِحُهُ وَ يُصْلِحُ مَا قَبْلَهُ بَلْ تَفَردُ بِلَمِّ شَعْثِهِ وَ تَوَلِّي كِفَايَتِهِ وَ انْظُرْ إِلَيْهِ فِي جَمِيعِ أُمُورِهِ إِنَّكَ إِنْ وَكَلْتَهُ إِلَى خَلْقِكَ لَمْ يَنْفَعُوهُ وَ إِنْ أَلْجَأْتَهُ إِلَى أَقْرِبَائِهِ حَرَمُوهُ وَ إِنْ أَعْطَوْهُ أَعْطَوْهُ قَلِيلًا نَكِداً وَ إِنْ مَنَعُوهُ مَنَعُوهُ كَثِيراً وَ إِنْ بَخِلُوا بَخِلُوا وَ هُمْ لِلْبُخْلِ أَهْلٌ اللَّهُمَّ أَغْنِ …………. مِنْ فَضْلِكَ وَ لَا تُخْلِهِ مِنْهُ فَإِنَّهُ مُضْطَرٌّ إِلَيْكَ فَقِيرٌ إِلَى مَا فِي يَدَيْكَ وَ أَنْتَ غَنِيٌّ عَنْهُ وَ أَنْتَ بِهِ خَبِيرٌ عَلِيمٌ- وَ مَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدْراً إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراً إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراً وَ مَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً. وَ يَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لا يَحْتَسِب)

نکته مهمی که در این بخش حائز اهمیت است این است که به جای «….» نام شخص (ترجیحا نام مشهور) به همراه نام پدرش نوشته می شود.

ترجمه دعای گشایش روزی امیرالمومنین (علیه السلام)

خدايا فلانی پسر فلانی طاقت سختی و شكيبائی بر بلا و گرفتاری، و نيرویی برای مقابله با فقر و تنگدستی را ندارد. خدايا پس درود فرست بر محمّد و خاندان محمد و روزی خود را از فلانی پسر فلانی دريغ مدار. و آن روزی فراخ و وسیعی را كه در نزد تو است بر او تنگ مگير. و از فضل خويش محرومش مساز. و از بهره های شايانت او را باز مدار. و او را به خلق خود (آفريدگانت) و به خودش وامگذار كه در نتيجه از ادارۀ خود عاجز می ماند و از اصلاح كار خود و آنچه در پيش دارد ناتوان می شود. بلكه خود به تنهائی پريشانی كارش را برطرف فرما و كارش را سرپرستی كن و همه كارهايش را زير نظر بگير. كه به راستی اگر او را به مخلوقات خود واگذاری سودش نبخشند و اگر به نزديكانش او را پناهنده سازی محرومش نمایند و اگر هم چيزی به او بدهند چيزی اندك و كم فايده خواهند داد. و اگر از او دريغ دارند بسياری را دريغ دارند و اگر بخل بورزند آنها شايستۀ همان بخل هستند. خدايا فلانی پسر فلانی را بواسطه فضل خويش بی نيازش كن و آن را از او وامگير، كه به راستی او درماندۀ درگاه تو است و نيازمند آنچه در دستان توست می باشد و تو از او بی نيازی و به حال او بينا و دانائی. و هر كه بر خدا توكل كند خدا او را بس باشد و همانا خداوند فرمانش (بر همه چيز) نافذ و رساست. و خدا برای هر چيز اندازه ای مقرر داشته است. به راستی كه از پی دشواری آسانی است. و حقا كه از پی دشواری آسانی است. و هر كه از خدا بترسد خداوند برای او راه بيرون رفتنی مقرر دارد و از جايی كه گمان نبرد روزيش دهد.

 

خواص دعای گشایش روزی امام علی

طبق روایت معتبر، تاثیرات این دعا به جهت گشایش رزق و روزی بسیار قوی و مفید می باشد. این دعا مشهورترین دعای گشایش روزی برای مغازه داران و افرادی است که به اصطلاح می خواهند وضع مالی بهتری پیدا کنند. ما در این بخش به آثار بیان شده آن میپردازیم که البته برخی از این آثار و خواص، از مقدمه روایت و برخی از محتوای درون دعا قابل استنباط است.

این آثار عبارتند از:

 • 1- خلاصی از فقر و سختی در امر معیشت
 • 2- باز شدن درب رزق از طرف خدا
 • 3- افزایش روزی از جائی که گمان نمی برد
 • 4- محروم نماندن از فضل الهی
 • 5- منع نشدن روزی شخص از طرف خدا
 • 6- قطع نشدن نعمت های بزرگ خدا
 • 7- واگذار نشدن به سوی خلق و خویش در امور
 • 8- کفایت امور وی از سوی پروردگار

 

آداب استفاده از دعای گشایش روزی امیرالمومنین

برای دعای گشایش روزی امیرالمومنین (علیه السلام) آداب و شرایطی وجود دارد که در جهت تاثیرگذاری هرچه بیشتر آن لازم است رعایت شود. این آداب چنین اند:

 • 1- وضو داشتن و رو به قبله بودن در موقع نگارش حرز
 • 2- نوشتن دعا بر روی پوست آهو یا پوست حیوانی دیگر
 • 3- همراه نمودن دائمی این دعا با خود به هرنحو ممکن
 • 4- رعایت احترام قلبی و داشتن اعتقاد نسبت به تاثیرات آن
 • 5- رعایت تقوای الهی و همسو شدن با دعا و در نتیجه تاثیرگذاری بیشتر آن
 • 6- وضو داشتن در موقع همراهی مطلوب است
 • 7- همراه داشتن در دستشویی اشکالی ندارد (بشرط عدم قصد بی احترامی)
 • 8- راضی بودن به خواست خدا در تاثیر داشتن یا نداشتن این دعا در افزایش روزی
 • 9- نام مشهور شخص و نام پدر وی در موقع نگارش دعا لازم است

 

منابع دعای گشایش روزی

 • 1- مهج الدعوات، 184
 • 2-مصباح کفعمی، ص169
 • 3- بحارالانوار، ج، 92ص300
 • 4- الصحیفه العلویه و التحفه المرتضویه، ص235
 • 5- مستدرک الوسائل، ج13، ص40
 • 6- جامع احادیث شیعه، ج 22، ص 132
Big news weekly newsletter
Big news weekly newsletter
Get a helpful email every week by subscribing to our newsletter!
You can cancel your membership at any time!
10 نظرات
 1. فاطمه بخشی زاده می گوید

  سلام
  ببخشید من سفارش حرز دادم. کی به دستم میرسه؟

  1. موسسه اسم اعظم می گوید

   سلام علیکم
   انشاله ۱۰ الی ۱۵ روز وعده ارسالی ماست

 2. علیرضا می گوید

  سلام
  کسی که موقع تولد مثلا علیرضا نام گذاری شده اما عموما بنام رضا میشناسن و صدا میکنندبرای دعای گشایش روزی کدوم اسم رو باید بنویسد؟

  1. موسسه اسم اعظم می گوید

   سلام اون اسمی که مشهور است باید باشد

 3. maryambanakar می گوید

  اگر بخواهیم برای دو نفر سفارش دهیم چگونه نام دو نفر را در سفارش ثبت کنیم؟

  1. موسسه اسم اعظم می گوید

   سلام در قسمت توضیحات نام دو نفر رو مرقوم بفرمایید

 4. ایمان کشاورز می گوید

  سلام عرض ادب
  کسی که روزیش خیلی کم شده باشد و به هر کاری مشغول شود نتیجه نمی‌گیرد و راه درآمدی ندارد با داشتن دو دختر و مادر پیرش چه دعای خوب هست لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

  1. کارشناس پاسخگو (شماره 101) می گوید

   مخاطب گرامی؛
   سلام علیکم
   یکی از مواردی که جهت افزایش رزق و روزی توصیه شده است، دعای گشایش روزی امیرالمؤمنین (ع) می باشد.
   از آنجا که ممکن است کم شدن روزی و مشکلاتی که فرمودید، به عوامل مختلفی وایسته باشد، پیشنهاد می شود در صورت تمایل جهت مشاوره با کارشناسان موسسه هر روز به غیر از روزهای تعطیل در ساعات ۹ الی ۱۳:۳۰ و ۱۷ الی ۱۹ با شماره ۰۹۱۵۹۸۲۸۱۲۸ داخلی ۱ تماس حاصل فرمائید تا بهتر و دقیق تر شما را راهنمایی کنند.
   موفق باشید

 5. علی رضا یارعلی می گوید

  سلام ،من دو سه ماه پیش پکیج کامل خریدم ولی تا دو روز پیش نمازش رو نخونده بودم
  من مغازه قهوه فروشی زدم و با ضرر تعطیلش کردم مشتریهامم از دست دادم
  وقتی دعا پیشم بود فقط یه مشتری داشتم تنها درامدم یه کافه بود ماهی 1میلیون خرید ازم داشت دعا که رسید به دستم دقیقا دو روز با خودم حملشون میکردم که یه کافه دار دیگه اومده بود از اون کافه شماره منو گرفته و تقریبا دو برابر شده درآمدم
  من از سال 93 یچیزی به دلم نشسته که از سال 93دیگه سر هر نماز از خدا خواستمش و هنوز حتی راه رسیدن به خواستمو نمیدونم ،حرز امام جواد سفارش دادم که شاید فرج و گشایشی بشه ،ولی دعای گشایش روزی موثر بود واقعاً و درآمدم دو برابر شد’ایشالله اگر گشایش بشه و درآمدم خوب بشه واسه اعضای خانوادمم میخوام سفارش بدم

  1. کارشناس پاسخگو (شماره 101) می گوید

   مخاطب گرامی؛
   سلام علیکم
   ان شاءالله که پر خیر و برکت باشد.
   از اینکه تجریه و نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم.
   موفق باشید.
   یاعلی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + بیست =