موسسه اسم اعظم | بزرگترین و معتبرترین فروشگاه ادعیه مستند حرز امام جواد (علیه السلام)

حرز امام جواد (ع) چیست؟ / فواید حرز / طریقه استفاده حرز

حرز امام جواد (علیه السلام)، فواید، طریقه استفاده حرز و آثار آن

عناوین آنچه در این مطلب می خوانید:

حرز امام جواد (علیه السلام)
دعای حرز امام جواد (علیه السلام)
آداب نوشتن حرز امام جواد (علیه السلام)
متن دعای حرز امام جواد (علیه السلام)
شرایط استفاده از حرز امام جواد (علیه السلام)
طریقه ی خواندن نماز حرز امام جواد (علیه السلام)
فواید حرز امام جواد (علیه السلام)
خاصیت های حرز امام جواد (علیه السلام) با توجه به متن دعا
آثار حرز امام جواد (علیه السلام) در کلام علما

حرز امام جواد (علیه السلام):

متن دعای حرز امام جواد (علیه السلام) دو گونه وارد شده است: یک نوع دعای صغیر است که خواندنی است و همان حرز امام جواد است که در مفاتیح آمده است. در پاسخ این سوال که حرز امام جواد کجای مفاتیح آمده است عرض می شود “در باب پنجم مفاتیح الجنان، قسمت ذکر بعض احراز و ادعیه موجزه” آمده است. ذکر این نکته اهمیت ویژه ای دارد که این دعای حرز صغیر شرایط خاصی ندارد؛ هر چند همراه کردن آن با توجه به نظر برخی کارشناسان دینی مثل حجت الاسلام فرحزاد نیز مطلوب و مفید است که موسسه اسم اعظم این حرز صغیر را نیز روی پوست آهو برای افرادی که طالب باشند می نویسد.

 

دعای حرز امام جواد (علیه السلام):

حرز امام جواد در مفاتیح بصورت حرز صغیر نقل شده است. در واقع این حرز امام جواد متن مختصری دارد. متن حرز صغیر امام جواد (علیه السلام) (متن کوتاه حرز امام جواد) چنین است:

متن و فواید ذکر حرز امام جواد (علیه السلام)

یَا نُورُ یَا بُرْهَانُ یَا مُبِینُ یَا مُنِیرُ یَا رَبِّ اکْفِنِی الشُّرُورَ وَ آفَاتِ الدُّهُورِ وَ أَسْأَلُکَ النَّجَاةَ یَوْمَ یُنْفَخُ فِی الصُّور

آثار واقعی این حرز در همین متن و معنی حرز امام جواد بطور خلاصه آمده که همان دور ساختن بلایا از انسان می باشد.

اما نوع دوم حرز امام جواد (علیه السلام) معروف به حرز کبیر امام جواد است که به حرز امام جواد نسخه طولانی و نسخه اصلی هم شهرت دارد. این حرز دارای آداب و شرایط خاصی می باشد.

 

آداب نوشتن حرز امام جواد (علیه السلام):

نوشتن روی پوست آهو

طریقه ی نوشتن حرز امام جواد باید مطابق با دستورات روایی که در قسمت حرز امام جواد در کتاب مهج الدعوات آمده است صورت بپذیرد. نوشتن روی پوست آهو شرط مهم آن است؛ هر چند برخی کارشناسان دینی مثل حاج آقا عالی معتقد هستند نوشتن روی کاغذ هم مفید و مثمر ثمر است.

نوشته نشدن در زمان قمر در عقرب

شرط دیگر آن نوشته نشدن در زمان قمر در عقرب است.

سایر شرایط نگارش حرز

البته برخی شرایط مانند اینکه رو به قبله نوشته شود یا نویسنده با وضو باشد و در موقع کتابت، لباس سفید پوشیده شود، هر چند در روایت نیامده ولی می تواند باعث تاثیر بیشتر این حرز برخی شرایط دیگر که در روایت نیامده هر چند مشهور هم شده باشند؛ مانند اسم پدر یا مادر در حرز امام جواد شرط نیست.

لذا فقط هر شرطی که در روایت آمده را باید با دقت عمل کرد. و بقیه شرایط بیان شده را در صورتی که مویدی از روایت برای آن آورده شود می توان پذیرفت.

حرز امام جواد را چگونه بنویسیم؟

حرز امام جواد به طور کامل باید شرایطش رعایت شود. لذا در پاسخ به این سوال که حرز امام جواد را چگونه بنویسیم؟ باید بگوییم حرز امام جواد شرایط و ویژگی های خاصی دارد که در بند قبلی به آن اشاره شد.

متن دعای حرز امام جواد (علیه السلام):

متن کامل حرز امام جواد «علیه السلام» به (دعای حرز امام جواد «علیه السلام» کامل و جامع) مشهور شده است. این دعا در فایل پی دی اف زیر قرار دارد.

كتاب مهج الدعوات و منهج العبادات
كتاب مهج الدعوات و منهج العبادات

دانلود حرز امام جواد
متن حرز امام جواد pdf

 

متن حرز امام جواد علیه السلام | برای چاپمتن حرز امام جواد علیه السلام | برای چاپ

متن حرز امام جواد علیه السلام | نسخه خطیمتن حرز امام جواد علیه السلام | نسخه خطی

 

 

 

 

دعایی که درباره قاب نقره حرز امام جواد (علیه السلام) است که روی نقره استوانه ای شکلی نوشته می شود. و حرز داخل آن گذاشته می شود. این دعا این است:

ﻳَﺎ ﻣَﺸْﻬُﻮﺭﺍً ﻓِﻲ ﺍﻟﺴّﻤَﻮَﺍﺕ ِ، ﻳَﺎ ﻣَﺸْﻬُﻮﺭﺍً ﻓِﻲ ﺍﻟْﺄَﺭَﺿِﻴﻦ ،َ ﻳَﺎ ﻣَﺸْﻬُﻮﺭﺍً ﻓِﻲ ﺍﻟﺪﱡﱡﻧْﻴَﺎ ﻭَ ﺍﻟْﺂﺧِﺮَﺓِ ، ﺟَﻬَﺪَﺕِ ﺍﻟْﺠَﺒَﺎﺑِﺮَﺓُ ﻭَ ﺍﻟْﻤُﻠُﻮﻙُ ﻋَﻠَﻲ ﺇِﻃْﻔَﺎﺀِ ﻧُﻮﺭِﻙَ ﻭَ ﺇِﺧْﻤَﺎﺩِ ﺫِﻛْﺮِﻙ َ، ﻓَﺄَﺑَﻲ ﺍﻟﻠﻪُ ﺇِﻟّﺎ ﺃَﻥْ ﻳُﺘِﻢﱠﱠ ﻧُﻮﺭَﻙَ ﻭَ ﻳَﺒُﻮﺡَ ﺑِﺬِﻛْﺮِﻙَ ﻭ َﻟَﻮ ﻛَﺮِﻩَ ﺍﻟْﻤُﺸْﺮِﻛُﻮﻥَ

 

شرایط استفاده از حرز (علیه السلام):

حرز امام جواد لازم است داخل قاب لوله ایاز جنس نقره گذاشته شود و به بازوی راست بسته شود.

با این حال موسسه اسم اعظم برای ساخت نقره حرز امام جواد در گردن هم تدبیری اندیشیده است. با اضافه کردن حلقه هایی روی نقره، قابلیت چنین نحوه استفاده ای را هم برای استفاده کنندگان محترم (مخصوصا خواهران و خردسال ها) فراهم آورد؛

هر چند برای درک خواص کامل آن، لازم است (توصیه موکد می شود) تا آنجا که می شود و معذوریتی وجود ندارد؛ حتماً به بازوی راست بسته شود و از آویزان نمودن آن به گردن جلوگیری صورت بپذیرد.

سوال: آیا حرز امام جواد فقط باید به بازو بسته شود یا نه؟!

در پاسخ به این سوال که آیا حرز امام جواد فقط باید به بازو بسته شود یا نه؟! گفته می شود که هر چند باید حرز را به هر نحو ممکن به بازوی راست خود ببندد اما در صورت اضطرار و مشقت زیاد اشکالی ندارد به گردن آویزان نماید یا به نوعی دیگر همراه خود کند.

آداب استفاده از حرز امام جواد

در باب آداب استفاده از حرز امام جواد باید دقت شود که شرایط حرز امام جواد به طور کامل باید رعایت شود. یکی از شرایط آن خواندن نماز حرز امام جواد است که آداب خاصی از جمله قمر در عقرب نبودن دارد و بعد از خواندن این نماز، حرز اختصاص به شخص خواننده نماز (یا آن فردی که برای او نائب گرفته شده) پیدا می کند.

 

طریقه ی خواندن نماز حرز امام جواد (علیه السلام):

آداب نماز حرز امام جواد به طریقه زیر است:

این نماز دو تا دو رکعت است. در هر رکعت از این 4 رکعت بعد از حمد موارد زیر باید خوانده شود:

 • 7 بار آیه الکرسی (آیه های 255، 256 و 257 سوره بقره احتیاطا هر سه آیه خوانده شود)
 • 7 بار آیه ی 18 سوره آل عمران (معروف به آیه شهدالله)
 • 7 بار سوره شمس (سوره 91 قرآن)
 • 7 بار سوره لیل (سوره 92 قرآن)
 • 7 بار سوره توحید خوانده می شود

منبع: مهج الدعوات 52، س15

نکته مهم: می توان برای نماز حرز نائب گرفت هر چند احتیاط و بهتر آن است خود فرد نماز را بخواند.

 

فواید حرز امام جواد (علیه السلام):

حرز امام جواد چه فایده ای دارد و چه آثاری را با خود به همراه دارد؟

مهم ترین چیزی که معمولا در ذهن افراد دنبال کننده این حرز بزرگ مطرح است این است که: حرز امام جواد چه فایده ای دارد و چه آثاری را با خود به همراه دارد؟ در واقع باید گفت آثار و برکات حرز امام جواد بسیار مجرب، زیاد و قابل توجه است. لذا مشهور است که حرز امام جواد برای گرفتن حاجت یا حرز امام جواد برای شفای بیمار یا حرز امام جواد برای گشایش کار و رزق و روزی بطور مثال مفید و مثمر ثمر است؛ از امام جواد علیه السلام نقل است که فرمود: خود را به این دعا حرز کن که اگر همه اهل زمین علیه تو قیام کنند از همه آنها ایمن باشی. حرز امام جواد کامل ترین و جامع ترین احراز شیعی است لذا خواص آن هم کامل تر از بقیه حرزها می باشد.

 

خاصیت های حرز امام جواد با توجه به متن دعا:

الف) دفع بلا؛

در بین ادعیه و احراز، مشهور ترین حرز برای دفع بلا، حرز امام جواد ( علیه السلام) است.

 • دورشدن نگاه و زبان سوء دشمنان و ستمگران
 • دفع شر مردم و سلاطین، شیاطین، جنیان و غولان
 • حفظ از فریب و دشمنی و فساد
 • حفظ از جراحت و غرق شدن
 • حفظ از هلاکت قتل و انتقام و قطع شدن
 • حفظ از بیماری وناخوشی
 • حفظ از شکست خوردن و حفظ آبرو
 • حفظ از فقر و گرسنگی و عطش
 • حفظ از وسوسه و نقصان در دین
 • افزایش قدرت و نیروی شخص
 • حفظ از هر بدی و خطر و ترس
 • پیروزی بر دشمنان
 • مستمرا و دائمی در پناه خدا بودن
 • مشمول رحمت الهی شدن
 • دفع هرگونه حیله و سعایت و فساد

ب) دفع چشم زخم

حرز امام جواد چشم زخم را دفع می کند و برای این منظور هم بسیار موثر است. از جمله خواصی که برای حرز امام جواد علیه السلام از زبان آیت الله بهجت نقل شده است، همین دفع چشم زخم است.

ج) دفع سحر و طلسم؛

طبق متن روایت، حرز امام جواد طلسم و جادو را از بین می برد و بنابر روایت حرز امام جواد برای ابطال سحر بسیار مفید است.

د) آرامش و رفع اضطراب؛

حجت الاسلام و المسلمین دکتر رفیعی در این زمینه بیان می کند که همراه داشتن حرز امام جواد علیه السلام از راه های کسب آرامش است.

منبع: مهج الدعوات 52، س15

 

آثار حرز امام جواد (علیه السلام) در کلام علما

سید بن طاووس

سید بن طاووس در باب خواص حرز امام جواد بیان می کند: روایت است مامون به برکت این حرز، در همه ی جنگ های با روم پیروز شد.

 

آیت الله بهجت

حرز امام جواد از زبان آیت الله بهجت: برای جلوگیری از چشم زخم یا باطل شدن سحر، همراه داشتن حرز امام جواد (ع) مفید است.

 

حجت الاسلام فرحزاد

حجت الاسلام فرحزاد در مورد حرز امام جواد در برنامه سمت خدا از آیت الله بهاء الدینی نقلی دارد که: دیدم که فردی با سنگ بزرگی بر سر فردی زد ولی اتفاقی برای آن فرد نیفتاد؛ زیرا حرز امام جواد علیه السلام همراه او بود.

 

مرحوم آیت الله قاضی

مرحوم آیت الله قاضی: حرز امام جواد عليه ‌السلام بايد به بازو بسته شود. و خاصيت آن، (خصوصاً برای باطل کردن سحر و طلسم) فقط در صورت بسته شدن به بازوی راست است.

 

علامه سید بحر العلوم

علامه سید بحر العلوم: حدیث حرز امام جواد (ع) مشهور است و مؤید جواز گذاشتن دعا در قاب نقره ای است.

 

علامه مجلسی

علامه مجلسی می گوید: سحر به عوذات (دعاهای مأثور مثل حرز امام جواد (ع) ) و آیات و توکل به خدا دفع می شوند. (بحار ج60 ص41)

 

آیت الله خرازی

آیت الله خرازی: یادم می آید که حتی از قبل انقلاب این حرز بین بزرگان معروف و مشهور بود.

 

آیت الله عابدی

آیت الله عابدی: مهم ترین مطلب در استفاده از این حرز این است که بدانید با بستن حرز، شما در حفاظت خداوند متعال قرار گرفته اید. پس هیچ کس و هیچ چیز را موثر در نفع و ضرر خود جز خدا ندانید.

 

شیخ نخودکی

داستان حرز امام جواد و شیخ نخودکی: زمانى شريف حسين، شريف مكه مريض مى شود. مرحوم شيخ فضل الله نورى از آقا شيخ حسنعلى اصفهانى درخواست راه علاج و شفاى او را مى كند. ايشان به مرحوم نورى خرما می دهد كه براى او ببرد. وى آن را مى خورد و خوب مى شود و هر دو را به ميهمانى و پذيرايى دعوت مى كند؛ ولى مرحوم شيخ حسنعلى نمى رود، اما مرحوم نورى دعوت او را اجابت مى كند و نزد شريف حسين مى رود. وى از ايشان درخواست مى نمايد كه از من چيزى بخواهيد.

مرحوم نورى براى دعاى حرز حضرت امام جواد (علیه السلام) كه بايد بر پوست آهوى شش ماهه ى تهامه نوشته شود خيلى اهميت قائل می شده است. لذا يك آهوى شش ماهه درخواست مى كند. شريف هم شانزده تا از همان نوع درخواستى را برایش مى فرستد و ايشان سه تا از آن را بر می دارند.

 

حاج آقا عالی

در مورد حرز امام جواد حاج آقا عالی می فرمایند: از مشهورترین و معروفترین و معتبرترین حرزها، حرز امام جواد است. حرز یعنی دعا یا ذکری که همراه انسان باشد و از وی محاظفت بکند در مقابل سحر، طلسم، چشم زخم، بلا. چیزی که از انسان محافظت بکند را می گویند حرز. محکم ترین حرز، حرز امام جواد است. یک حرز دو خطی در مفاتیح هست که آن هم خوب است. ولی حرز اصلی آن حضرت در مهج الدعوات سید بن طاووس است که مفصل است.

 

حجت الاسلام حیدری کاشانی

حجت الاسلام حیدری کاشانی: برای فرزندانتان حرز به کار بگیرید. تمام امامان معصوم (ع) حرز برای ما صادر کرده اند. «حرز» به معنای سپر و حفاظ است در برابر تیر باران شیاطین جن و انس، تیرباران چشم زخم و سحر و طلسم. سحر حق است، اما به کار گرفتن ضد سحر هم حق است. هم از جانب و هم از سوی انسان سحر وجود دارد. چشم و نظر حق است و جای جای قرآن آن را تایید می کند.

خبرنامه هفتگی اسم اعظم
خبرنامه هفتگی اسم اعظم
با عضویت در خبرنامه ما، هر هفته یک ایمیل مفید دریافت کنید!
شما هر زمان که بخواهید میتوانید عضویت خودتان را لغو کنید!
6 نظرات
 1. شیدا می گوید

  سلام خداقوت ببخشید در چه صورت حرز باطل میشه مثلا تو اینستاگرام و صفحات مجازی یه دفعه یه صحنه میبینی بی اختیار چشمت میخوره حرز رو باطل میکنه که یه دفعه بی اختیار چشممون بخوره ممنون

  1. کارشناس پاسخگو (شماره 101) می گوید

   مخاطب گرامی؛
   سلام علیکم
   خیر موردی که فرمودید، حرز را باطل نمی کند.
   و در کل گناه شاید اثر حرز را کم کند، اما حرز را باطل نمی کند.
   موفق باشید.
   یاعلی

 2. Atefeh می گوید

  سلام وقت بخیر من پسری دو سال و شش ماهه دارم که تا الان فقط قادر به گفتن چند کلمه ساده است در حده مامان بابا عمه و بیشتر صحبت نمیکنه عم توجه به صدا زدنش یعنی صدایش میکنند خیلی توجه نمیکنه و برنمیگرده به شخص نگا کنه آیا امکان این هست که برایش دعایی نوشته شود یا هر چیزی که امکان دارد….. ممنون میشم پاسخگو باشید با تشکر

  1. کارشناس پاسخگو (شماره 101) می گوید

   مخاطب گرامی؛
   سلام علیکم
   با توجه به اینکه پاسخ سوال شما خاص و ویژه می باشد، پیشنهاد می شود با مشاوران موسسه 09159828128 تماس برقرار کنید تا شما را بهتر راهنمایی کنند.
   موفق باشید.
   یاعلی

 3. مریم می گوید

  سلام ببخشید من پارسال از شما حرز امام جواد گرفتم من با حلقه گردنی می خواستم اشتباهی بدون حلقه فرستادید وبرگشت خورد دوبار حلقه دار فرستادید الان هر موقع به بازو می بستم استرس واضطراب به جایی که کم بشه بیشتر زیاد میشه آیا میشه از خوندن اشتباه نماز باشه یا به خاطر برگشت خوردن حرز باشه ممنون میشم جواب بدید

  1. کارشناس پاسخگو (شماره 101) می گوید

   مخاطب گرامی؛
   سلام علیکم
   با توجه به اینکه پاسخ به سوال شما نیاز به توضیحات و بررسی بیشتر دارد، لذا پیشنهاد می شود با مشاوران موسسه 09159828128 تماس برقرار کنید تا شما را بهتر راهنمایی کنند.
   موفق باشید.
   یاعلی

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید

1 × 3 =