موسسه اسم اعظم | بزرگترین و معتبرترین فروشگاه ادعیه مستند حرز امام جواد (علیه السلام)

حرز حضرت زهرا (س): خواص، آداب و متن حرز

حرز حضرت زهرا میراث بزرگ معنوی؛ خواص، آداب و اقسام حرز

مطالبی که در این بخش می خوانید:

زندگی نامه حضرت زهرا
اهتمام حضرت زهرا نسبت به رفع مشکلات دیگران
حرز حضرت زهرا میراث بزرگ معنوی
اقسام حرز حضرت زهرا:
1- خواص و آداب حرز حضرت زهرا ( یاحی یا قیوم)
2- خواص و آداب حرز حضرت زهرا بسم الله النور (دعای نور)

زندگی نامه آن حضرت

حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) دخت گرامی پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله) و حضرت خدیجه (سلام الله علیها) و نیز همسر امام علی (علیه السلام) می باشد. فرزندان ایشان حسن، حسین، زینبب، ام کلثوم و محسن می باشند که بر اثر آسیبی که در جریان حوادثِ پس از پیامبر توسط دشمنان اسلام بر حضرت فاطمه (سلام الله علیها) وارد شد، سقط و شهید گردید.

آن بانوی بزرگوار که در شان و جلالت کسی به عظمت ایشان نمی رسد، در روز جمعه بیستم جمادی الثانی 5 سال پس از بعثت به دنیا آمد. زهرا، بتول، سیده نساء عالمیان، محدثه، ام الائمه، ام الحسن، طاهره، صدیقه، راضیه، مرضیه، مطهره و القاب دیگر آمده و کنیه آن بزرگوار ام ابیها می باشد.

در شان و فضیلت آن بزرگوار سوره کوثر، آیه تطهیر، آیه مودت، آیه اطعام و آیات دیگری نازل شده است. در روایتی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) آمده که خشم و خشنودی فاطمه را خشم و خشنودی خویش معرفی کرده است.

حضرت زهرای اطهر (سلام الله علیها) پس از عمری فداکاری و مبارزه در راه اسلام در اثر شدت جراحات وارده از سوی دشمنان ولایت، بنابر ثول مشهور در 95 روز پس از رحلت نبی گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله)، در سن 18 سالگی به شهادت رسید و در مدینه منوره توسط عده ای قلیل از خواص یاران حضرت امیر (علیه السلام) بصورت شبانه و مخفیانه تشییع و تدفین شد. قبر مطهر آن بانوی بزرگوار تاکنون مخفی و از محل آن کسی جز خواص اولیای الهی با خبر نمی باشد.

اهتمام حضرت زهرا نسبت به رفع مشکلات دیگران

در سیره زندگی حضرت زهرا (سلام الله علیها) حل مشکلات و گره های دیگران، به قدری زیاد است که به هیچ عنوان قابل چشم پوشی نمی باشد. در واقع این ویژگی از اصلی ترین خصلت های آن حضرت است؛ چراکه دغدغه اصلی آن بزرگوار، همواره حل مشکلات مادی و معنوی مردم بوده است تا جائیکه در روایتی آمده که:

«روزى زنى نزد حضرت فاطمه زهراء (علیها السلام) وارد شد و گفت: مادرى دارم ضعیف و ناتوان که براى انجام نماز، مسئله اى برایش ‍ پیش آمده و مرا فرستاده است تا پاسخ آن را از شما دریافت نمایم.

حضرت زهرا (علیها السلام) پس از گوش دادن به سخنان آن زن، جوابش را داد و آن زن دو مرتبه سؤ ال خود را تکرار کرد و حضرت دوباره جواب او را داد. و به طور مرتّب آن زن سؤ ال خود را بازگو کرد تا آن که به ده مرتبه رسید و حضرت زهراء (علیها السلام) بدون هیچ گونه احساس و اظهار ناراحتى و بلکه به عطوفت پاسخ او را بیان مى نمود.

پس از آن، زن خجالت زده شد و گفت: شما را خسته و ناراحت کردم، بیش از این مزاحم شما نمى شوم.

و حضرت زهراء (علیها السلام) اظهار نمود: خیر، براى من زحمتى نخواهد بود و سپس افزود: چنانچه شخصى اجیر شده باشد تا بارى سنگین را به جائى ببرد و در إ زاى آن مبلغ صد هزار دینار مزد بگیرد آیا ناراحت مى شود؟! و آن زن در جواب حضرت گفت: خیر. بعد از آن فرمود: من براى هر سؤال که جوابش را بگویم اجیر تو هستم و مزد و پاداش آن نزد خداوند متعال به ارزشى بیش از آنچه که در این جهان است، مى باشد. پس اکنون آنچه مى خواهى سؤ ال کن و براى من ناراحت مباش ، که از پدرم رسول اللّه صلوات اللّه علیه شنیدم ، فرمود: علماء و دانشمندان، شیعیان و پیروان ما در روز قیامت در حالى محشور مى شوند، که تاج کرامت بر سر نهاده اند. چون آنان در دنیا بر هدایت بندگان خدا، تلاش و کوشش داشته اند مورد لطف و رحمت خداوند قرار مى گیرند و هدایا و خلعت هاى گرانبهاى بهشتى تقدیمشان مى شود.

پس از آن حضرت زهرا (علیها السلام) فرمود: اى بنده خدا! ارزش یکى از آن خلعت ها، هزار بار بیش از آنچه است که در این دنیا وجود دارد وخورشید بر آن مى تابد. چون که چیزهاى این دنیا هر چند هم به ظاهر ارزش والائى داشته باشد؛ امّا فاسد شدنى و فناپذیر است ، بر خلاف قیامت و بهشت که هر چه در آن باشد سالم و جاوید خواهد بود». (بحارالانوار، ج2، صفحه 3)

همچنین در کتاب احقاق الحقّ: جلد 25، ص 255 آمده که: «روزى امام حسن مجتبى علیه السلام وارد اتاق مادرش، حضرت زهرا علیها السلام گردید، دید که مادرش در حال رکوع نماز است و براى مردها وزن هاى مؤ من با ذکر نامشان دعا مى کند.

گوش کرد، که دید مادرش فقط براى دیگران دعا مى نماید و براى خویش ، هیچ دعائى نمى فرماید، جلو آمد و اظهار داشت : اى مادر! چرا مقدارى هم براى خودت دعا نمى کنى همان طورى که براى دیگران دعا مى نمائى ؟

حضرت زهراء سلام اللّه علیها پاسخ داد: اى فرزندم ! اوّل ما باید به فکر نجات همسایه باشیم و سپس براى خودتلاش و دعا کنیم».

حرز حضرت زهرا میراث بزرگ معنوی

هر چند حضرت زهرا (سلام الله علیها) زندگی خود را وقف رفع مشکلات دیگران نموده بود، اما باید اذعان داشت مع الاسف در طول عمر کم و محدود آن بزرگوار، مجال نقل روایات و احادیث زیادی برای شیعیان نائل نشد و فقط به تعداد کمی از میراث معنوی آن حضرت دست یافته شد. با این حال میراثی چون تسبیحات حضرت زهرا (سلام الله علیها) که در گره گشایی از امور مادی تاثیر زیادی دارد. یا مصحف فاطمه و خطبه فدکیه که راهگشای امور معنوی است؛ همگی از جانب آن بزرگوار است که برای هر شخص که طالب یک چراغ راه معنوی در تاریکی های زندگی خویش است، می تواند منشا خیر و برکات زیادی گردد.

یکی از این میراث معنوی بزرگ که از آن حضرت نقل شده؛ دو حرز بسیار با برکت و پرفایده است که هردو به “حرز حضرت زهرا” مشهور هستند. حرز اول معروف به حرز “یاحی یا قیوم” می باشد و حرز دوم به “بسم الله النور” شهرت یافته است. در ذیل به خواص و توضیحات آن پرداخته می شود.

اقسام حرز حضرت زهرا

1- حرز حضرت زهرا ( یاحی یا قیوم)

حرز اولی که برای حضرت زهرا (سلام الله علیها) بیان شده، حرز “یاحی یا قیوم” نامیده می شود. علت این نامگذاری آن است که در ابتدای این حرز جمله “یاحی یا قیوم” آمده است.

حرز حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
حرز حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

متن حرز زهرا:

بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ يَا حَيُّ يَا قَيُّومُ بِرَحْمَتِكَ أَسْتَغِيثُ فَأَغِثْنِي وَ لَا تَكِلْنِي إِلَى نَفْسِي طَرْفَةَ عَيْنٍ أَبَداً وَ أَصْلِحْ لِي شَأْنِي كُلَّهُ

ترجمه:

ابتدا مى‏كنم به نام خداى بخشنده مهربان اى زنده اى قايم به امور به رحمت تو طلب فريادرس مى‏نمايم پس بفريادم برس و باز مگذار مرا به سوى خودم يك چشم برهم زدن هرگز و نيكو گردان از براى من همه امر و كار مرا.

 

خواص و آثار:

برای این حرز خواص و آثاری طبق متن روایت وجود دارد که عبارتند از:

 • 1- بی نیازی از غیرخدا
 • 2- واگذار نشدن به خویش از سوی خدا
 • 3- اصلاح کلیه امور فرد

آداب حرز:

برای این حرز آداب ویژه ای وجود دارد که لازم است فرد استفاده کننده آنها را رعایت نماید . این آداب عبارتند از:

 • 1- نوشتن حرز بصورت صحیح و بدون غلط
 • 2- وضو داشتن و رو به قبله بودن در موقع نگارش حرز
 • 3- رعایت احترام قلبی و داشتن اعتقاد نسبت به تاثیرات آن
 • 5- رعایت تقوای الهی در جهت همسو شدن با صاحب حرز و تاثیر بیشتر
 • 6- وضو داشتن در موقع همراهی مطلوب است
 • 7- همراه داشتن در دستشویی اشکالی ندارد (بشرط عدم قصد بی احترامی)

2- حرز حضرت زهرا بسم الله النور (دعای نور)

دومین حرزی که برای حضرت زهرا (سلام الله علیها) بیان شده، حرز “بسم الله النور” که معروف به دعای نور می باشد. علت این نامگذاری آن است که در ابتدای این حرز جمله “بسم الله النور” آمده است. خاصیت این حرز در دفع تب از شخص می باشد.

داستان حرز بسم الله النور (دعای نور)

از عبد اللَّه بن سلمان فارسى، از پدر خود سلمان نقل است كه فرمود: ده روز بعد از رحلت رسول خدا از خانه خود بيرون آمدم. پس به خدمت حضرت علىّ بن ابى طالب (عليه السّلام) پسر عموی رسول خدا (صلّى اللَّه عليه و آله) رسيدم. فرمودند كه: اى سلمان از ما دورى نموده‏اى و به نزد ما نمى‏آيى؟ سلمان گفت: اى حبيب من يا ابا الحسن، از مثل شما شخصى چگونه دورى مى‏توان نمود؟ بلكه حزن و اندوه من از براى رحلت رسول خدا (صلّى الله عليه و آله) مرا مانع بود و نگذارده كه در اين چند روز به خدمت رسم. پس امير المؤمنين عليه السّلام فرمودند كه: اى سلمان برو به منزل فاطمه (عليها السّلام)كه بسيار مشتاق ديدن تو است و اراده دارد كه تحفه‏اى به تو دهد از تحفه‏اى كه از بهشت از براى او آمده. پس من گفتم يا على: از براى فاطمه بعد از رحلت رسول خدا (صلّى الله عليه و آله) از بهشت تحفه نيز مى‏ آيد؟

حضرت فرمودند: بلى ديروز تحفه ‏اى آمده. پس سلمان گفت: به سرعت بسيار شتافتم و به دولتخانه فاطمه دختر رسول خدا رسيدم، آن حضرت را ديدم نشسته و پارچه عبائى بر خود پيچيده كه اگر سر خود را مى‏پوشانيد پايهاى مباركش باز بود و اگر پايهاى مباركش را مى‏پوشانيد فرق مباركش ظاهر بود. پس چون نظر مباركش بر من افتاد سر و روى خود را پوشانيده فرمودند كه: اى سلمان بعد از فوت پدرم رسول خدا (صلّى الله عليه و آله) از ما دورى اختيار نموده ‏اى؟ در جواب گفتم: حاشا كه من از شما دورى جويم اى حبيبه من! حضرت فاطمه عليها السّلام فرمودند: خوش بنشين و متوجّه باش سخنى را كه به تو میگويم. بعد از آن فرمودند: ديروز در همين موضع نشسته و در خانه را بسته بودم و با خود در فكر بودم كه بعد از رسول خدا (صلّى الله عليه و آله) وحى الهى از ما قطع گشته و فرشتگان از منزل ما منصرف شدند و در اين خيال بودم كه ديدم در خانه گشوده شد بدون آن كه شخصى او را بگشايد و سه نفر دختر داخل خانه شدند كه در حسن و جمال و نازكى بدن و تازگى صورت و خوش بوئى ايشان هيچ بيننده ‏اى مثل ايشان را نديده، چون ايشان را ديدم متوجّه گرديده مهربانى نمودم و گفتم قسم می‏دهم شما را به پدرم كه بگوئيد از اهل مدينه‏ ايد يا از اهل مكّه؟ گفتند: اى دختر محمّد رسول خدا (صلّى الله عليه و آله)، ما نه از اهل مدينه و نه از اهل مكه و نه از اهل روى زمينيم بلكه كنيزانيم از اهل حور عين از دار السّلام بهشت و پروردگار عالميان ما را به سوى تو اى دختر محمّد رسول خدا (صلّى الله عليه و آله) فرستاده است و ما بسيار مشتاق ديدار تو بوديم. پس پرسيدم از يكى از ايشان كه به گمانم بزرگتر بود، نام تو چيست؟ گفت: مقدوده گفتم از چه جهت نام تو را مقدوده گذاردند؟ گفت: از براى آن كه من از جهت مقداد بن اسود كندى مصاحب رسول خدا (صلّى الله عليه و آله) مخلوق شده‏ ام. پس از ديگرى پرسيدم كه نام تو چيست؟ گفت: ذرّه. گفتم چرا نام تو را ذرّه گذاشته ‏اند و حال آن كه تو در نظر من بزرگى؟ گفت: از براى آن كه من جهت ابو ذر غفارى مصاحب رسول خدا (صلّى الله عليه و آله) مخلوق گرديده ‏ام. پس از نفرسوم پرسيدم كه نام تو چيست؟ گفت: سلمى. گفتم: چرا تو را سلمى نام گذاردند؟
گفت: من از جهت سلمان فارسى خادم پدر تو رسول خدا (صلّى الله عليه و آله) خلق شده‏ ام. بعد از آن حضرت فاطمه (عليها السّلام)‏ فرمودند كه: بيرون آوردند از براى من قدرى از رطب مانند خشكنانج (چیزی شبیه نان خشک) بزرگ، كه سفيدتر بود از برف و خوش بوتر بود از مشك أذفر. پس حضرت فاطمه (عليها السّلام) از آن رطب يك دانه به من دادند و فرمودند كه: امشب با اين افطار نماى و فردا استخوان اين رطب را بياورد. پس آن رطب را گرفته از خانه آن حضرت بيرون آمدم و به هر شخص از اصحاب آن حضرت كه گذشتم، گفتند: اى سلمان مشك با خود دارى؟ میگفتم: بلى. پس در وقت افطار به آن رطب افطار نمودم و استخوانى در آن نيافتم پس روز ديگر به خدمت حضرت رسيده، عرض نمودم كه: ديشب به آن رطب افطار نمودم و آن رطب استخوان نداشت؟ فرمودند: او را چگونه استخوان باشد و حال آن كه آن رطب از درختى است كه خداى تعالى آن را در دار السّلامِ بهشت، غرس نموده به سبب دعائى كه مرا پدر بزرگوارم تعليم نموده و من هر صبح و شام مداومت به آن كلمات می‏ نمايم.

سلمان گفت كه: اى سيّده من به من اين كلمات را تعليم نماى. حضرت فاطمه (عليها السلام) فرمودند كه: اگر مداومت نمائى به اين كلمات خداى تعالى ترا از علّت تب نگاه می‏دارد مادام كه در دار دنيا باشى. پس اين حرز را تعليم نمودند و آن اين است:

متن حرز بسم الله النور (دعای نور)

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ بِسْمِ اللَّهِ النُّورِ بِسْمِ اللَّهِ نُورِ النُّورِ بِسْمِ اللَّهِ نُورٌ عَلَى نُورٍ بِسْمِ اللَّهِ الَّذِي هُوَ مُدَبِّرُ الْأُمُورِ بِسْمِ اللَّهِ الَّذِي خَلَقَ النُّورَ مِنَ النُّورِ الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي خَلَقَ النُّورَ مِنَ النُّورِ وَ أَنْزَلَ النُّورَ عَلَى الطُّورِ فِي‏ كِتابٍ مَسْطُورٍ فِي رَقٍّ مَنْشُورٍ بِقَدَرٍ مَقْدُورٍ عَلَى نَبِيٍّ مَحْبُورٍ الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي هُوَ بِالْعِزِّ مَذْكُورٌ وَ بِالْفَخْرِ مَشْهُورٌ وَ عَلَى السَّرَّاءِ وَ الضَّرَّاءِ مَشْكُورٌ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِين‏

ترجمه حرز:

ابتدا مى‏كنم به نام خداى بخشنده مهربان ابتدا مى‏نمايم به اسم خدا كه روشن است. ابتدا مى‏كنم به اسم خدا كه روشنى بخش‏ روشنى است. ابتدا مى‏كنم به نام خدا كه نورى است.‏ بر نور ابتدا مى‏نمايم به اسم خدايى كه او است تقديركننده چيزها. ابتدا مى‏كنم به اسم خدايى كه خلق نمود نور را از نور. سپاس مر خداى را كه موجود نموده است نور را و نازل ساخته است نور را بر كوه طور در كتابى نوشته شده در صحيفه‏هاى از پوست كه متفرقند، به اندازه تقدير كرده شده بر پيغمبرى نيكو گردانيده شده و سپاس خداى را كه او به قوّه و غلبه ذكر كرده شده است و به مباهات مشهور است. و بر خوشحالى و سختى شكر كرده شده است. و رحمت فرستد خدا بر سيّد ما كه محمّد است و بر آل او كه پاک از گناه هستند.

پس سلمان گفت كه: من ياد گرفتم و قسم به خدا كه اين حرز را به بيشتر از هزار كس از اهل مدينه و مكّه آموختم كه همگى آزار تب داشتند و به بركت خواندن اين دعا جملگى شفا يافتند به اذن اللَّه تعالى.

آداب حرز:

برای این حرز آداب ویژه ای وجود دارد که لازم است فرد استفاده کننده آنها را رعایت نماید. این آداب عبارتند از:

 • 1- نوشتن حرز بصورت صحیح و بدون غلط
 • 2- وضو داشتن و رو به قبله بودن در موقع نگارش حرز
 • 3- رعایت احترام قلبی و داشتن اعتقاد نسبت به تاثیرات آن
 • 5- رعایت تقوای الهی در جهت همسو شدن با صاحب حرز و تاثیر بیشتر
 • 6- وضو داشتن در موقع همراهی مطلوب است
 • 7- همراه داشتن در دستشویی اشکالی ندارد (بشرط عدم قصد بی احترامی)

منابع:

1- مهج الدعوات، صفحه 8-6
2- مفاتیح الجنان، صفحه 224

Big news weekly newsletter
Big news weekly newsletter
Get a helpful email every week by subscribing to our newsletter!
You can cancel your membership at any time!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × سه =