موسسه اسم اعظم | بزرگترین و معتبرترین فروشگاه ادعیه مستند حرز امام جواد (علیه السلام)

حرز چهارده معصوم (ع) چیست؟ متن حرز / آداب حرز / خواص حرز

حرز چهارده معصوم (علیهم السلام)، متن، آداب حرز و خواص آن

حرز چهارده معصوم علیهم السلام و آنچه در این مطلب می خوانید:

حرز چهارده معصوم (علیهم السلام) چیست؟
سند حرز 14 معصوم
آداب نوشتن حرز چهارده معصوم (علیهم السلام)
انگشتر حرز 14 معصوم
متن کامل حرز چهارده معصوم (علیهم السلام)
1. حرز پیامبر (صلی الله علیه و آله)
2. حرز امیرالمومنین (علیه السلام)
3. حرز حضرت زهرا (سلام الله علیها)
4. حرز امام حسن (علیه السلام)
5. حرز امام حسین (علیه السلام)
6. حرز امام سجاد (علیه السلام)
7. حرز امام باقر (علیه السلام)
8. حرز امام صادق (علیه السلام)
9. حرز امام کاظم (علیه السلام)
10. حرز امام رضا (علیه السلام)
11. حرز امام جواد (علیه السلام)
12. حرز امام هادی (علیه السلام)
13. حرز امام حسن عسکری (علیه السلام)
14. حرز امام زمان (علیه السلام)

حرز چهارده معصوم (علیهم السلام) چیست؟

حرز چهارده معصوم (علیهم السلام)، تشکیل شده از 14 نوع دعا و حرز است که همگی از سوی اهلبیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) نقل گردیده است.

حرز چهارده معصوم (علیهم السلام) یک نوع ابداع از سوی خدمتگزاران شما در موسسه فرهنگی اسم اعظم است. به منظور اینکه استفاده کنندگان محترم از هر یک از معصومین (علیهم السلام) یک حرز را بصورت یکجا به همراه داشته باشند.

در این محصول اولین حرز از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) است. دومین حرز آن از امیرالمومنین (علیه السلام)، سومین حرز از حضرت زهرا (سلام الله علیها) … و آخرین حرز از حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) می باشد. با نگارش همه این 14 حرز بصورت یکجا، آثار این حرزها بصورت یکجا برای شخص دارنده حرز چهارده معصوم، قابل استفاده و مفید می باشد.

 

سند حرز 14 معصوم:

هرچند بطور خاص در مورد این محصول، روایت یا حدیثی از کتب روایی یا علمای دینی نقل نشده (بدین منظور که توصیه ای برای نوشتن همه آنها بصورت یکجا نیامده) ولیکن چون برای تک تک این حرزها روایت خاص و جداگانه وارد شده است، نوشتن همه آنها بصورت جمعی، در یک متن واحد، منع شرعی ندارد.

همچنین ذکر این نکته مهم است که:

از لحاظ تاثیرگذاری، لزومی ندارد حتما حرز چهارده معصوم با معنی نوشته شود و لذا شرط تاثیرگذاری این، تنها منوط به نگارش صحیح و رعایت آداب آن حرزها می باشد.

 

آداب نوشتن حرز چهارده معصوم (علیهم السلام):

این حرز همچون حرزهای دیگر، دارای آدابی است که لازم است افراد استفاده کننده از این حرز ضمن اطلاع، نسبت به رعایت آنها اقدام نمایند.

پاسخ: برای نوشتن و همراه داشتن حرز چهارده معصوم علیهم السلام (یعنی همان حرزی که همه 14 حرز بصورت یکجا نگارش می شود) آداب خاصی نمی توان بیان کرد؛ چون این حرز، مجموعی از چند حرز هست که هر یک، از یک معصوم و بصورت اختصاصی نقل شده است. با این حال می شود بررسی کرد که آیا برای تک تک این حرزها آداب خاصی برای نگارش و نوشتن در روایات وجود دارد یا خیر؟

بنابراین چیزی به نام نماز حرز چهارده معصوم یا آداب اختصاصی برای این حرز وارد نشده. حتی برای این 14 حرز (بصورت مجزا و انفرادی)، آداب و شرایط منحصر به فردی هم وجود ندارد، بلکه فقط برخی از این حرزها هستند که بصورت قطعی دارای آداب اختصاصی می باشند. با این توضیح که ارائه شد ما نیز در اینجا فقط آداب همان حرزهایی که در روایات آمده است را بیان می کنیم.

 

انگشتر حرز 14 معصوم:

برخی مطالب که برای خواص انگشترِ حرز چهارده معصوم نقل می شود (فارغ از صحت و سُقم آن)، به این محصول (حرز چهارده معصوم روی پوست آهو) ارتباطی ندارد، چون با توجه به متن های طولانی که در این حرزها هست، عملا امکان نگارش آنها روی انگشتر وجود ندارد.

پاسخ: متن دعای همه این چهارده حرز در ادامه آورده می شود و با توجه به متنِ هر یک از حرزها؛ آثار و خواص آن حرز بصورت مختصر بیان می گردد.

 

متن کامل حرز چهارده معصوم (علیهم السلام):

با توجه به متن حرز در کتاب مهج الدعوات و منهج العبادات می توان آثار زیر را برای حرز چهارده معصوم (علیهم السلام) نام برد:

1. حرز پیامبر (صلی الله علیه و آله)

حضرت محمد بن عبدالله (صلی الله علیه و آله) آخرین پیامبر خدا و فرستاده الهی است. ایشان درروز 17 ربیع الاول سال 571 م، جهان را به قدوم مبارک خویش منور فرمودند. ایشان معصوم اول در مکتب تشیع می باشند که بقیه معصومین غیر از حضرت علی (علیه السلام) که داماد و پسر عموی ایشان است، از نسل و ذریه ایشان می باشند.

آن بزرگوار در روز 27 رجب از سوی پروردگار خویش به رسالت مبعوث شدند و 23 سال به امر تبلیغ و ترویج دین مبین اسلام اهتمام ورزیدند. آن حضرت پس از عمری مجاهدت در راه اسلام در سن 63 سالگی در روز 28 ماه صفر سال یازدهم هجری رحلت فرمود و بدن مطهر ایشان در جنب مسجد النبی به خاک سپرده شد.

از آن بزرگوار ادعیه و احراز و احادیث زیادی نقل گردیده که در اینجا به یکی از آن حرزها، به اقتضای نگارش در محصول “حرز چهارده معصوم” اشاره می شود.

 • متن حرز

بسم الله أسترعیک ربک وأعوذک بالواحد من شر کل حاسد قائم أوقاعد و کلخلق رائد فی طرق الموارد لاتضروه فی یقظه و لامنام و لا فی ظعن و لا فی مقام سجیساللیالی وأواخر الأیام ید الله فوق أیدیهم وحجاب الله فوق عادیتهم.

 • ترجمه

به نام خداى تعالى بخشنده مهربان، مى سپارم تو را كه پرورنده تو است‏ و پناه مى‏دهم تو را به يكتاى، از شرّ هر رشك برنده ايستاده و يا نشسته و از هر مخلوقى پيشى گيرنده و بدى نمودن در راههاى مواضع ورود جهت آب برداشتن، ضرر نرسانند او را در بيدارى و نه در خواب و نه در حركت نمودن و نه در ايستادن در آخر شبها و آخر روزها. قدرت خداى تعالى بالاتر از قدرتهاى ايشان است و منع نمودن خداى تعالى بالاتر از دشمنى نمودن ايشان است.

 • آداب حرز

حرز پیامبر اکرم (ص) آداب ویژه ای دارد که لازم است فرد استفاده کننده آنها را رعایت نماید. این آداب عبارتند از:

 • 1- نوشتن حرز بصورت صحیح و بدون غلط
 • 2- وضو داشتن و رو به قبله بودن در موقع نگارش حرز
 • 3- رعایت احترام قلبی و داشتن اعتقاد نسبت به تاثیرات آن
 • 4- رعایت تقوای الهی در جهت همسو شدن با صاحب حرز و تاثیر بیشتر
 • 5- وضو داشتن در موقع همراهی مطلوب است
 • 6- همراه نمودن کودک به نحوی که نزدیک وی باشد
 • 7- در صورت امکان روی پوستی باشد در محفظه ای نقره ای
 • خواص حرز

حرز پیامبر اکرم (ص) خواص و آثاری طبق متن روایت دارد که عبارتند از:

 • دفع حسد
 • دفع ضرر در خواب و بیداری
 • محافظت از کودک

 

2. حرز امیرالمومنین (علیه السلام)

حضرت علی بن ابی طالب (علیه السلام) اولین امام شیعیان و همسر حضرت زهرا (سلام الله علیها) است. ایشان درروز 13 رجب سال 601 م، جهان را به قدوم مبارک خویش منور فرمودند. ایشان معصوم دوم در مکتب تشیع می باشند و سرآغاز امامت با پیشوائی آن حضرت می باشد.

آن بزرگوار در روز عید غدیر از سوی پیامبر اسلام به امر پروردگاربه مردم جهت امر امامت و هدایت امت معرفی شدند و قریب 30 سال امامت فرمودند که 5 سال از این مدت امر خلافت را نیز بر عهده داشتند. آن حضرت پس از عمری مبارزه با انحرافات و کج روی ها سرانجام در شامگاه لیله القدر 19 ماه مبارک رمضان در سن 63 سالگی به ضرب شمشیر ابن ملجم مرادی ملعون مجروح و در 21 ماه رمضان به شهادت رسیدند. مرقد منور آن حضرت در شهر نجف اشرف قرار دارد.

از آن بزرگوار ادعیه و احراز و احادیث زیادی نقل گردیده که در اینجا به یکی از آن حرزها، به اقتضای نگارش در محصول “حرز چهارده معصوم” اشاره می شود.

 • متن حرز

إِلَهِي كُلَّمَا أَنْعَمْتَ عَلَيَّ بِنِعْمَةٍ قَلَّ لَكَ عِنْدَهَا شُكْرِي وَ كُلَّمَا ابْتَلَيْتَنِي بِبَلِيَّةٍ قَلَّ لَكَ عِنْدَهَا صَبْرِي فَيَا مَنْ قَلَّ شُكْرِي عِنْدَ نِعَمِهِ فَلَمْ يَحْرِمْنِي وَ يَا مَنْ قَلَّ صَبْرِي عِنْدَ بَلَائِهِ فَلَمْ يَخْذُلْنِي وَ يَا مَنْ رَآنِي عَلَى الْمَعَاصِي فَلَمْ يَفْضَحْنِي وَ يَا مَنْ رَآنِي عَلَى الْخَطَايَا فَلَمْ يُعَاقِبْنِي عَلَيْهَا صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اغْفِرْ لِي ذَنْبِي وَ اشْفِنِي مِنْ مَرَضِي- إِنَّكَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِير.

 • ترجمه

اى خداى من هر وقت كه بخشيدى بر من نعمتى را كم است از براى تو نزد آن نعمت شكر من، و هر آنگاه كه امتحان نموده مرا به بلائى كم است از براى تو نزد آن صبر من. پس اى شخصى كه قليل است شكر من نزد نعمتهاى او پس محروم نساخته اى مرا و اى كسى كه كم است صبر من نزد بلاى او پس ترك ننموده اى يارى مرا، و اى كسى كه ديده است مرا بر گناهان پس رسوا نكرده است مرا، و اى شخصى كه ديده است مرا بر خطاها پس عقاب ننموده است مرا بر آنها، رحمت فرست بر محمّد و آل محمّد و بيامرز از براى من و شفا بده مرا از بيمارى من [از اين بيمارى، بيمارى من اين‏] بدرستى كه تو بر همه چيز قادرى.

 • آداب حرز

حرز امیرالمومنین آداب ویژه ای دارد که لازم است فرد استفاده کننده آنها را رعایت نماید. این آداب عبارتند از:

 • 1- نوشتن حرز بصورت صحیح و بدون غلط
 • 2- وضو داشتن و رو به قبله بودن در موقع نگارش حرز
 • 3- رعایت احترام قلبی و داشتن اعتقاد نسبت به تاثیرات آن
 • 4- رعایت تقوای الهی در جهت همسو شدن با صاحب حرز و تاثیر بیشتر
 • 5- وضو داشتن در موقع همراهی مطلوب است
 • 6- همراه داشتن در دستشویی اشکالی ندارد (بشرط عدم قصد بی احترامی)
 • خواص حرز

حرز امیرالمومنین خواص و آثاری طبق متن روایت دارد که عبارتند از:

 • دفع بیماری
 • دفع شر پادشاهان و ستمگران

 

3. حرز حضرت زهرا (سلام الله علیها)

مکتب تَشیُّع بر این عقیده است که در بین 14 معصوم، حضرت فاطِمه زَهرا(سلام الله علیها) تنها بانویی هست که هرچند مقام امامت ندارد اما دارای مقام عصمت می باشد. ایشان که معصوم سوم در مکتب تشیع می باشد، درروز جمعه بیستم جمادی الثانی 5 سال پس از بعثت به دنیا آمدند و در تمام طول 18 سال از عمر مبارک خویش، در راه دفاع از امامت و ولایت همواره پیشگام و پیش قدم بودند تا در این راه توسط دشمنان ولایت و امامت، مجروح و سپس به مقام شهادت نائل گردیدند.

از آن بزرگوار ادعیه، احراز و احادیثی نقل گردیده که در اینجا به یکی از آن حرزها، به اقتضای نگارش در محصول “حرز چهارده معصوم” اشاره می شود.

 • متن حرز

بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ يَا حَيُّ يَا قَيُّومُ بِرَحْمَتِكَ اسْتَغْنَيْتُ فَأَغِثْنِي وَ لَا تَكِلْنِي إِلَى نَفْسِي طَرْفَةَ عَيْنٍ أَبَداً وَ أَصْلِحْ لِي شَأْنِي كُلَّهُ.

 • ترجمه

ابتدا مى كنم به نام خداى بخشنده مهربان اى زنده اى قايم به امور به رحمت تو طلب فريادرس مى نمايم. پس بفريادم برس و باز مگذار مرا به سوى خودم يك چشم برهم زدن هرگز و نيكو گردان از براى من همه امر و كار مرا.

 • آداب حرز

حرز حضرت زهرا (سلام الله علیها) آداب ویژه ای دارد که لازم است فرد استفاده کننده آنها را رعایت نماید. این آداب عبارتند از:

 • 1- نوشتن حرز بصورت صحیح و بدون غلط
 • 2- وضو داشتن و رو به قبله بودن در موقع نگارش حرز
 • 3- رعایت احترام قلبی و داشتن اعتقاد نسبت به تاثیرات آن
 • 4- رعایت تقوای الهی در جهت همسو شدن با صاحب حرز و تاثیر بیشتر
 • 5- وضو داشتن در موقع همراهی مطلوب است
 • 6- همراه داشتن در دستشویی اشکالی ندارد (بشرط عدم قصد بی احترامی)
 • خواص حرز

حرز حضرت زهرا (سلام الله علیها) خواص و آثاری طبق متن روایت دارد که عبارتند از:

 • دفع بیماری
 • دفع شر پادشاهان و ستمگران

 

4. حرز امام حسن (علیه السلام)

دومین امام شیعیان و چهارمین معصوم در مکتب تشیع، حضرت حسن بن علی ملقب به مجتبی است. ایشان درروز نیمه ماه مبارک رمضان در سال سوم هجری، جهان را به قدوم مبارک خویش منور فرمودند.

آن بزرگوار حدود هشت سال در عصر پیامبر بودند و حدود سی و هفت سال با پدر خویش همراهی فرمودند. در عمر شریف آن بزرگوار فتنه های زیادی از سوی امویان رخ داد که باعث مظلومیت بیش از پیش آن حضرت گردید که در نهایت از حق خلافت ایشان ممانعت به عمل آورده شد.

آن امام همام حدود 10 سال امامت فرمود و در سن چهل و هفت سالگی بواسطه زهر توسط همسر خویش به شهادت رسید. مرقد منور آن حضرت در قبرستان بقیع درمدینه النبی قرار دارد.

از آن بزرگوار ادعیه و احراز و احادیث زیادی نقل گردیده که در اینجا به یکی از آن حرزها، به اقتضای نگارش در محصول “حرز چهارده معصوم” اشاره می شود.

 • متن حرز

بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِمَكَانِكَ وَ بِمَعَاقِدِ عِزِّكَ وَ سُكَّانِ سَمَاوَاتِكَ وَ أَنْبِيَائِكَ وَ رُسُلِكَ أَنْ تَسْتَجِيبَ لِي فَقَدْ رَهِقَنِي مِنْ أَمْرِي عُسْرٌ اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ أَنْ تُصَلِّيَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ تَجْعَلَ لِي مِنْ عُسْرِي يُسْرا.

 • ترجمه

ابتدا مى كنم به نام خداى بخشنده مهربان خداوندا بدرستى كه من سؤال مى‏كنم به حقّ منزله و مرتبه تو [كلمه‏ هاى تو] و به خصلتها كه سبب عزت تو [عرش تو] است و به ساكنان آسمانهاى تو و زمين تو و به پيغمبران تو و رسولهاى تو آن كه اجابت نمايى از براى من پس به تحقيق كه فرو گرفته است مرا از امر من سختى و دشوارى. بار خدايا بدرستى كه سؤال مى كنم ترا اين كه رحمت فرستى بر محمّد [و آل محمد] و آن كه بگردانى از براى من از شدت و تنگى من آسانى و فراخى را.

 • آداب حرز

حرز امام حسن (علیه السلام) آداب ویژه ای دارد که لازم است فرد استفاده کننده آنها را رعایت نماید. این آداب عبارتند از:

 • 1- نوشتن حرز بصورت صحیح و بدون غلط
 • 2- وضو داشتن و رو به قبله بودن در موقع نگارش حرز
 • 3- رعایت احترام قلبی و داشتن اعتقاد نسبت به تاثیرات آن
 • 4- رعایت تقوای الهی در جهت همسو شدن با صاحب حرز و تاثیر بیشتر
 • 5- وضو داشتن در موقع همراهی مطلوب است
 • 6- همراه داشتن در دستشویی اشکالی ندارد (بشرط عدم قصد بی احترامی)
 • خواص حرز

حرز امام حسن (علیه السلام) خواص و آثاری طبق متن روایت دارد که عبارتند از:

 • آسان شدن کارها و رفع سختی از آن

 

5. حرز امام حسین (علیه السلام)

حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) سومین امام شیعیان و پنجمین معصوم در مکتب تشیع، ملقب به سیدالشهدا می باشد. ایشان درروز سوم ماه شعبان در سال سوم هجری، جهان را به قدوم مبارک خویش منور فرمودند.

آن بزرگوار حدود شش سال در عصر پیامبر بودند و حدود سی سال با پدر خویش همراه و همرزم بودند. عمده عمر با برکت آن حضرت در خلافت غاصبانه معاویه گذشت ولی پس از به درک واصل شدن وی و به دست گرفتن خلافت توسط شخص لااُبالی و بی قید و بندی توسط یزید به نشانه اعتراض قیام کردند و در این راه توسط جمعی از خانواده و اصحاب باوفای خویش به شهادت رسیدند.

حدود 10 سال امامت حضرت می باشد و در سن پنجاه و هفت سالگی در عصر روز دهم محرم به شهادت رسیدند. مرقد منور آن حضرت در کربلای معلی در کشور عراق واقع شده است.

از آن بزرگوار ادعیه و احراز و احادیث زیادی نقل گردیده که در اینجا به یکی از آن حرزها، به اقتضای نگارش در محصول “حرز چهارده معصوم” اشاره می شود.

 • متن حرز

بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ يَا دَائِمُ يَا دَيْمُومُ يَا حَيُّ يَا قَيُّومُ الرَّحْمَنُ الرَّحِيمُ يَا كَاشِفَ الْغَمِّ يَا فَارِجَ الْهَمِّ يَا بَاعِثَ الرُّسُلِ يَا صَادِقَ الْوَعْدِ اللَّهُمَّ إِنْ كَانَ لِي عِنْدَكَ رِضْوَانٌ وَ وُدٌّ فَاغْفِرْ لِي وَ مَنِ اتَّبَعَنِي مِنْ إِخْوَانِي وَ شِيعَتِي وَ طَيِّبْ مَا فِي صُلْبِي بِرَحْمَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ أَجْمَعِينَ.

 • ترجمه

ابتدا مى كنم به نام خداى بخشنده مهربان اى هميشگى، اى ازلى، اى زنده، اى قايم به ذات، اى برطرف سازنده اندوه، اى فرج دهنده از همّ، اى برانگيزنده رسولها، اى راست گوى در وعده نمودن. خداوندا اگر بوده باشد از براى من در نزد تو خشنودى و دوستى پس بيامرز مرا و كسى را كه تبعيّت نموده مرا از برادران من و همراهان من و پاك و نيكو گردان چيزى را كه در صلب من [قلب من‏] است به سبب رحمت تو، اى رحم كننده تر از رحم كننده ها و شفقت خدا باد بر [آقاى ما] محمّد و بر آل او [و آل محمّد] تمام.

 • آداب حرز

حرز امام حسین (علیه السلام) آداب ویژه ای دارد که لازم است فرد استفاده کننده آنها را رعایت نماید. این آداب عبارتند از:

 • 1- نوشتن حرز بصورت صحیح و بدون غلط
 • 2- وضو داشتن و رو به قبله بودن در موقع نگارش حرز
 • 3- رعایت احترام قلبی و داشتن اعتقاد نسبت به تاثیرات آن
 • 4- رعایت تقوای الهی در جهت همسو شدن با صاحب حرز و تاثیر بیشتر
 • 5- وضو داشتن در موقع همراهی مطلوب است
 • 6- همراه داشتن در دستشویی اشکالی ندارد (بشرط عدم قصد بی احترامی)
 • خواص حرز

حرز امام حسین (علیه السلام) خواص و آثاری طبق متن روایت دارد که عبارتند از:

 • رفع غم و اندوه
 • طهارت صُلب و نسل شخص

 

6. حرز امام سجاد (علیه السلام)

امام سجاد (علیه السلام) تنها فرزند ذکور امام حسین (علیه السلام) در واقعه عاشورا از دست دشمنان جان سالم به در برده اند.

نام ایشان علی و لقب ایشان سجاد می باشد. چهارمین امام شیعیان و ششمین معصوم در مکتب تشیع هستند و درروز پنجم ماه شعبان در سال 38 هجری، از دامان مادری ایرانی بنام شهربانو (دختر یزدگرد سوم) جهان را به قدوم مبارک خویش منور فرمودند.

آن حضرت رسالت خویش را پس از واقعه کربلا در رسوا سازی دشمنی خلفای حاکم می دیدند که در راستای روشنگری و زنده نگه داشتن این امر از هر وسیله ای همچون تربیت برده ها و آزاد نمودن آنها و گریه بسیار در مصیبت حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) استفاده می نمودند.

آن بزرگوار حدود 10 سال امامت فرمودند و در سن پنجاه و هفت سالگی بواسطه زهر و به دستور ولید بن عبدالملک به شهادت رسیدند. مرقد منور آن حضرت در مدینه منوره در جوار امام حسن مجتبی و امامین باقرین (علیهما السلام) واقع شده است.

از آن بزرگوار ادعیه و احراز و احادیث زیادی نقل گردیده که در اینجا به یکی از آن حرزها، به اقتضای نگارش در محصول “حرز چهارده معصوم” اشاره می شود.

 • متن حرز

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ (شددت) صَدَدْتُ أَفْوَاهَ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ وَ الشَّيَاطِينِ وَ السَّحَرَةِ وَ الْأَبَالِسَةِ مِنَ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ وَ السَّلَاطِينِ وَ مَنْ يَلُوذُ بِهِمْ بِاللَّهِ الْعَزِيزِ الْأَعَزِّ وَ بِاللَّهِ الْكَبِيرِ الْأَكْبَرِ بِسْمِ اللَّهِ الظَّاهِرِ الْبَاطِنِ الْمَكْنُونِ الْمَخْزُونِ الَّذِي أَقَامَ بِهِ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضَ- ثُمَّ اسْتَوى‏ عَلَى الْعَرْشِ‏- بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏- وَ وَقَعَ الْقَوْلُ عَلَيْهِمْ بِما ظَلَمُوا فَهُمْ لا يَنْطِقُونَ‏- ما لَكُمْ لا تَنْطِقُونَ‏- قالَ اخْسَؤُا فِيها وَ لا تُكَلِّمُونِ‏- وَ عَنَتِ الْوُجُوهُ لِلْحَيِّ الْقَيُّومِ وَ قَدْ خابَ مَنْ حَمَلَ ظُلْماً- وَ خَشَعَتِ الْأَصْواتُ لِلرَّحْمنِ فَلا تَسْمَعُ إِلَّا هَمْساً- وَ جَعَلْنا عَلى‏ قُلُوبِهِمْ أَكِنَّةً أَنْ يَفْقَهُوهُ وَ فِي آذانِهِمْ وَقْراً وَ إِذا ذَكَرْتَ رَبَّكَ فِي الْقُرْآنِ وَحْدَهُ وَلَّوْا عَلى‏ أَدْبارِهِمْ نُفُوراً- وَ إِذا قَرَأْتَ الْقُرْآنَ جَعَلْنا بَيْنَكَ وَ بَيْنَ الَّذِينَ لا يُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ حِجاباً مَسْتُوراً- وَ جَعَلْنا مِنْ بَيْنِ أَيْدِيهِمْ سَدًّا وَ مِنْ خَلْفِهِمْ سَدًّا فَأَغْشَيْناهُمْ فَهُمْ لا يُبْصِرُونَ‏- الْيَوْمَ نَخْتِمُ عَلى‏ أَفْواهِهِمْ وَ تُكَلِّمُنا أَيْدِيهِمْ‏ فَهُمْ‏ لا يَنْطِقُونَ‏- لَوْ أَنْفَقْتَ ما فِي الْأَرْضِ جَمِيعاً ما أَلَّفْتَ بَيْنَ قُلُوبِهِمْ وَ لكِنَّ اللَّهَ أَلَّفَ بَيْنَهُمْ إِنَّهُ عَزِيزٌ حَكِيمٌ‏ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِينَ.

 • ترجمه

ابتدا مى كنم به نام خداى بخشنده مهربان به نام خدا و به ذات خدا محكم بستم [روى گردانيم‏] دهن هاى جن و انسان را و شيطانها را و سحركنندگان را و ابليس ها را از جن و انس و پادشاهان و كسى كه پناه برد به ايشان به خدا كه غالب و عزيزتر است و به خدا كه بزرگ و بزرگتر است‏ و به نام خدا كه هويدا و پنهان است و مستور و سپرده شده در خزينه است آنچنان اسمى كه بپاى داشته خدا به بركت آن آسمانها و زمين را پس مستولى و مسلّط شده بر عرش، به نام خدا كه بخشنده و مهربان است و واجب شود گفتار عذاب بر ايشان به سبب آن كه ستم نمودند پس ايشان سخن نگويند، چه چيز است شما را كه سخن نمى گوئيد، گفت كه دور شويد و خوار باشيد در جهنم و سخن مگوئيد با من و ذليل و خوارند صورتها از براى زنده قايم به ذات‏ و به تحقيق كه زيانمند است كسى كه بار گيرد ظلم را و پست و ضعيف شود روز قيامت آوازها از جهت خوف از خدا پس نشنوى تو در آن روز مگر آوازى آهسته و گردانيديم ما بر دلهاى ايشان پوششها كه حايلند از آن كه بفهمند قرآن را و گرانيديم در گوشهاى ايشان گرانى را و هر گاه ياد كنى تو پروردگار خود را در قرآن كه او يگانه است باز گردند كافران بر پشتهاى خود در حالى كه متنفّر باشند و هر گاه مى خوانى تو اى محمّد قرآن را مى گردانيم ما ميان تو و ميان آن جماعتى كه ايمان نمى آورند به آخرت پرده پوشيده شده‏ و گردانيديم ما از پيش روى ايشان حاجبى و از عقب ايشان مانعى پس پوشانيديم چشمهاى ايشان را پس ايشان نمى بينند چيزى را. روز قيامت مهر نمائيم بر دهن هاى ايشان و سخن گويند با ما دستهاى ايشان و شهادت مى دهند پاهاى شان به آنچه كسب كرده‏اند. اگر خرج مى نمودى چيزى را كه در زمين است همه آن را نتوانستى الفت نمود ميان دلهاى ايشان و ليكن خداى الفت افكند ميان ايشان بدرستى كه خدا غالب و داناست به حكمت، و رحمت خدا باد بر محمّد و بر آل او كه پاكند از گناه.

 • آداب حرز

حرز امام سجاد (علیه السلام) آداب ویژه ای دارد که لازم است فرد استفاده کننده آنها را رعایت نماید. این آداب عبارتند از:

 • 1- نوشتن حرز بصورت صحیح و بدون غلط
 • 2- وضو داشتن و رو به قبله بودن در موقع نگارش حرز
 • 3- رعایت احترام قلبی و داشتن اعتقاد نسبت به تاثیرات آن
 • 4- رعایت تقوای الهی در جهت همسو شدن با صاحب حرز و تاثیر بیشتر
 • 5- وضو داشتن در موقع همراهی مطلوب است
 • 6- همراه داشتن در دستشویی اشکالی ندارد (بشرط عدم قصد بی احترامی)
 • خواص حرز

حرز امام سجاد (علیه السلام) خواص و آثاری طبق متن روایت دارد که عبارتند از:

 • دفع شر انس و جن و شیاطین و ساحران و ابلیس های جنی و انسی
 • دفع شر حکمرانان و کارفرمایان آنها

 

7. حرز امام باقر (علیه السلام)

امام محمدباقر (علیه السلام) خردسال ترین معصوم در واقعه عاشورا بوده که پنجمین امام شیعیان و هفتمین معصوم در مکتب تشیع هستند. تولد ایشان را درروز اول یا سوم رجب سال ۵۷ هجری نقل کرده اند.

طبق روایت معتبر لقب باقررا پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) به حضرت دادند؛ لذا با استفاده از ظرفیت خوبی که از لحاظ سیاسی اجتماعی در زمان ایشان رخ داد توانستند شاگردان بسیار زیادی را تربیت کنند و علوم و معارف مختلف شیعی را نیز ترویج دهند.

توفیق امامت آن بزرگوار بر شیعیان حدود بیست سال شامل حال شیعیان گردید و در این مدت مومنین توانستند در سرتاسر جهان تشیع از محضر آن بزرگوار نهایت استفاده علمی را ببرند. حضرت امام محمد باقر (علیه السلام) سرانجام در سال ۱۱۴ هجری قمری و در سن ۵۷ سالگی با توطئه مرموز و مخفیانه هشام بن عبدالملک دهمین خلیفۀ اموی در شهر مدینه مسموم شد و به شهادت رسید و پیکر پاکش در قبرستان بقیع به خاک سپرده شد.

از آن بزرگوار ادعیه و احراز و احادیث زیادی نقل گردیده که در اینجا به یکی از آن حرزها، به اقتضای نگارش در محصول “حرز چهارده معصوم” اشاره می شود.

 • متن حرز

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ يَا دَانٍ غَيْرَ مُتَوَانٍ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ اجْعَلْ لِشِيعَتِي مِنَ النَّارِ وِقَاءً لَهُمْ وَ لَهُمْ عِنْدَكَ رِضًا وَ اغْفِرْ ذُنُوبَهُمْ وَ يَسِّرْ أُمُورَهُمْ وَ اقْضِ دُيُونَهُمْ وَ اسْتُرْ عَوْرَاتِهِمْ وَ هَبْ لَهُمُ الْكَبَائِرَ الَّتِي بَيْنَكَ وَ بَيْنَهُمْ يَا مَنْ لَا يَخَافُ الضَّيْمَ وَ لا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَ لا نَوْمٌ‏ اجْعَلْ لِي مِنْ كُلِّ غَمٍّ فَرَجاً وَ مَخْرَجاً.

 • ترجمه

ابتدا مى كنم به نام خداى بخشنده مهربان اى نزديك‏ در حالى كه نيستى تأخيركننده در كارها، اى رحم‏كننده ترين رحم كنندگان بگردان از براى پيروان من از آتش نگاه دارى و بگردان از براى ايشان در نزد توخوشنودى و بيامرز گناه هاى ايشان را و آسان گردان امرهاى ايشان را و ادا كن قرضهاى ايشان را و بپوشان قبايح ايشان را و ببخش از براى ايشان گناهان كبيره را كه ما بين تو و ايشان است، اى كسى كه نمى‏ترسد از ظلم و فرا نمى گيرد او را سستى‏ و نه خوابى‏ و بگردان از براى من از هر اندوهى، گشادگى و بيرون رفتنى‏.

 • آداب حرز

حرز امام باقر (علیه السلام) آداب ویژه ای دارد که لازم است فرد استفاده کننده آنها را رعایت نماید. این آداب عبارتند از:

 • 1- نوشتن حرز بصورت صحیح و بدون غلط
 • 2- وضو داشتن و رو به قبله بودن در موقع نگارش حرز
 • 3- رعایت احترام قلبی و داشتن اعتقاد نسبت به تاثیرات آن
 • 4- رعایت تقوای الهی در جهت همسو شدن با صاحب حرز و تاثیر بیشتر
 • 5- وضو داشتن در موقع همراهی مطلوب است
 • 6- همراه داشتن در دستشویی اشکالی ندارد (بشرط عدم قصد بی احترامی)
 • خواص حرز

حرز امام باقر (علیه السلام) خواص و آثاری طبق متن روایت دارد که عبارتند از:

 • آسان شدن امور
 • رفع غم و اندوه از شخص

 

8. حرز امام صادق (علیه السلام)

امام جعفر صادق (علیه السلام) ششمین امام شیعیان و هشتمین معصوم می باشد. پدر گرامی آن حضرت، امام محمد باقر (علیه السلام) و مادر ارجمندش ام فروه، دختر قاسم بن محمد بن ابی بکر می باشد. نام شریفش جعفر و لقب معروفش صادق و کنیه اش ابوعبدالله می باشد. معمولا در هر مکتبی یک نفر بعنوان رییس آن مکتب مطرح می گردد. این قانون در مذهب شیعه نیز مستثنا نیست و در مکتب شیعی حضرت امام صادق (علیه السلام) به “رییس مذهب ” شهرت دارد. تولد پر برکت ایشان در سال ۸۳ هجری قمری و مقارن با روز تولد جد بزرگوارشان پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در هفدهم ربیع الاول می باشد.

در زمان آن حضرت، زمینه گسترش فرهنگ شیعی از طریق تبلیغ و تربیت و تدریس بسیار مهیا بود تا جائیکه هزاران شاگرد از مکتب آن بزرگوار بهره مند شدند و نشر علوم و معارف شیعی بواسطه آن حضرت و شاگردان ایشان تاثیرات زیادی در حفظ مکتب تشیع داشت.

شهادت آن حضرت در 25 شوال سال 148 هجری قمری، در 65 سالگی، به دستور منصور دوانیقی، خلیفه ستمگر عباسی، به وسیله سمی که به آن بزرگوار خوراندند، در شهر مدینه اتفاق افتاد، و محل دفنش در قبرستان بقیع است.

از آن بزرگوار ادعیه و احراز و احادیث زیادی نقل گردیده که در اینجا به یکی از آن حرزها، به اقتضای نگارش در محصول “حرز چهارده معصوم” اشاره می شود.

 • متن حرز

بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ يَا خَالِقَ الْخَلْقِ وَ يَا بَاسِطَ الرِّزْقِ وَ يَا فَالِقَ الْحَبِّ وَ يَا بَارِئَ النَّسَمِ وَ مُحْيِيَ الْمَوْتَى وَ مُمِيتَ الْأَحْيَاءِ وَ دَائِمَ الثَّبَاتِ وَ مُخْرِجَ النَّبَاتِ افْعَلْ بِي مَا أَنْتَ أَهْلُهُ وَ لَا تَفْعَلْ بِي مَا أَنَا أَهْلُهُ وَ أَنْتَ‏ أَهْلُ التَّقْوى‏ وَ أَهْلُ الْمَغْفِرَةِ.

 • ترجمه

ابتدا مى كنم به نام خداى بخشنده مهربان اى خلق كننده خلق كرده شده ها و اى پراكنده كننده روزى و اى شكافنده دانه و اى خلق كننده بندگان و زنده كننده مرده و ميراننده زنده ها و هميشه ثابت و بيرون آورنده روئيده شده. بكن با من چيزى را كه تو اهل آنى و بعمل مياور با من چيزى را كه من اهل آنم و تو اهل نگاه دارى و اهل آمرزشى.

 • آداب حرز

حرز امام صادق (علیه السلام) آداب ویژه ای دارد که لازم است فرد استفاده کننده آنها را رعایت نماید. این آداب عبارتند از:

 • 1- نوشتن حرز بصورت صحیح و بدون غلط
 • 2- وضو داشتن و رو به قبله بودن در موقع نگارش حرز
 • 3- رعایت احترام قلبی و داشتن اعتقاد نسبت به تاثیرات آن
 • 4- رعایت تقوای الهی در جهت همسو شدن با صاحب حرز و تاثیر بیشتر
 • 5- وضو داشتن در موقع همراهی مطلوب است
 • 6- همراه داشتن در دستشویی اشکالی ندارد (بشرط عدم قصد بی احترامی)
 • خواص حرز

حرز امام صادق (علیه السلام) خواص و آثاری طبق متن روایت دارد که عبارتند از:

 • انجام گرفتن کارها با عنایات خداوند

 

9. حرز امام کاظم (علیه السلام)

امام کاظم (علیه السلام) هفتمین امام شیعیان و نهمین معصوم می باشد. پدر گرامی آن حضرت، امام جعفر صادق (علیه السلام) و مادر ارجمندش حمیده (مصفا) می باشد. نام شریفش موسی و لقب معروفش کاظم و کنیه اش ابوالحسن می باشد. ایشان در صبح یکشنبه ۷ صفر سال ۱۲۸ در روستایی بین مکه و مدینه جهان را به نور وجود خویش منور ساختند. در زمان آن حضرت، زمینه گسترش فرهنگ شیعی از طریق تبلیغ و تربیت و تدریس بسیار مهیا بود تا جائیکه هزاران شاگرد از مکتب آن بزرگوار بهره مند شدند و نشر علوم و معارف شیعی بواسطه آن حضرت و شاگردان ایشان تاثیرات زیادی در حفظ مکتب تشیع داشت.

در زمان آن حضرت، اختناق زیادی برای شیعیان و خاندان عصمت و طهارت (علیهم السلام) رخ داد تا جائیکه بسیاری از مردم آرزوی دیدار با امام خویش را هر چند برای یک ساعت در دل می پروراندند زیرا حدود 7 یا 14 سال از عمر مبارک آن حضرت در زندان هارون در بغداد طی شد.

سرانجام در ۲۵رجب سال۱۸۳ هجری قمریبه دستور هارون الرشید آن حضرت را مسموم و به شهادت رساندند. مزار شریف آن حضرت در شهر کاظمین در نزدیکی بغداد پایتخت کشور عراق قرار دارد.

از آن بزرگوار ادعیه و احراز و احادیث زیادی نقل گردیده که در اینجا به یکی از آن حرزها، به اقتضای نگارش در محصول “حرز چهارده معصوم” اشاره می شود.

 • متن حرز

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ اللَّهُمَّ أَعْطِنِي الْهُدَى وَ ثَبِّتْنِي عَلَيْهِ وَ احْشُرْنِي عَلَيْهِ آمِناً أَمْنَ مَنْ لَا خَوْفَ عَلَيْهِ وَ لَا حُزْنَ وَ لَا جَزَعَ إِنَّكَ‏ أَهْلُ التَّقْوى‏ وَ أَهْلُ الْمَغْفِرَةِ.

 • ترجمه

ابتدا مى كنم بنام خداى بخشنده مهربان خداوندا ببخش به من راهنمائى را و ثابت گردان مرا بر آن و زنده گردان مرا بر آن در حالى كه ايمن باشم مثل امنيت كسى كه نباشد ترس براى او، و نباشد اندوهى و نه بى تابى از براى او به درستى كه تو سزاوار پرهيزگارى‏ و سزاوار آمرزشى.

 • آداب حرز

حرز امام کاظم (علیه السلام) آداب ویژه ای دارد که لازم است فرد استفاده کننده آنها را رعایت نماید. این آداب عبارتند از:

 • 1- نوشتن حرز بصورت صحیح و بدون غلط
 • 2- وضو داشتن و رو به قبله بودن در موقع نگارش حرز
 • 3- رعایت احترام قلبی و داشتن اعتقاد نسبت به تاثیرات آن
 • 4- رعایت تقوای الهی در جهت همسو شدن با صاحب حرز و تاثیر بیشتر
 • 5- وضو داشتن در موقع همراهی مطلوب است
 • 6- همراه داشتن در دستشویی اشکالی ندارد (بشرط عدم قصد بی احترامی)
 • خواص حرز

حرز امام کاظم (علیه السلام) خواص و آثاری طبق متن روایت دارد که عبارتند از:

 • دور شدن غم و اندوه و ترس و جزع از شخص

 

10. حرز امام رضا (علیه السلام)

امام رضا (علیه السلام) هشتمین اختر تابناک برج امامت و ولایت و دهمین معصوم در مذهب تشیع می باشد. پدر گرامی آن حضرت، امام موسی کاظم (علیه السلام) و مادر ارجمندش نجمه می باشد. نام شریفش علی و لقب معروفش رضا و کنیه اش ابوالحسن می باشد. ایشان در یازدهم ذیقعده ۱۴۸ هجری در شهر مدینه جهان را به نور وجود خویش منور ساختند.

آن حضرت با فشار و تهدید مامون در سال 200 از مدینه به خراسان هجرت فرمود و ناچار به پذیرش ولایتعهدی گردید. سه سال ولیعهدی مامون در خراسان، حساس ترین دوران حیات امام می باشد. در همان مرو که مأمون حضرت را مجبور به پذیرش عنوان ولایتعهدی کرد، سرانجام در سال 203 هجری مأمون ایشان را با زهر مسموم کرد و به شهادت رساند. محل دفن جسم مطهر ایشان بعدا به مشهد الرضا معروف شد که امروزه زیارتگاه بزرگ شیعیان جهان است.

حضور حضرت رضا (علیه آلاف التحیه و الثناء) در ایران باعث برکات معنوی و مادی بسیار زیادی برای مردم علی الخصوص اهالی خراسان گردیده است؛ تا جائیکه بسیاری از مردم سالیانه از سراسر کشور به پابوسی آن حضرت مشرف و حوائج مختلف خویش را آن حضرت طلب می کنند.

از آن بزرگوار ادعیه و احراز و احادیث زیادی نقل گردیده که در اینجا به یکی از آن حرزها، به اقتضای نگارش در محصول “حرز چهارده معصوم” اشاره می شود.

 • متن حرز

بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ يَا مَنْ لَا شَبِيهَ لَهُ وَ لَا مِثَالَ لَهُ أَنْتَ اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ وَ لَا خَالِقَ إِلَّا أَنْتَ تُفْنِي الْمَخْلُوقِينَ وَ تَبْقَى أَنْتَ حَلُمْتَ عَمَّنْ عَصَاك‏.

 • ترجمه

ابتدا مى كنم بنام خداى بخشنده مهربان‏اى كسى كه مانندى و نمونه اى از براى او نيست توئى خداى، نيست آفريننده اى مگر تو. فانى مى نمائى تو همه خلق شده ها را و تو باقى مى‏مانى.حلم ورزيده‏اى از كسى كه ترا عصيان نموده و خشنودى تو در آمرزش است.

 • آداب حرز

حرز امام رضا (علیه السلام) آداب ویژه ای دارد که لازم است فرد استفاده کننده آنها را رعایت نماید. این آداب عبارتند از:

 • 1- نوشتن حرز بصورت صحیح و بدون غلط
 • 2- وضو داشتن و رو به قبله بودن در موقع نگارش حرز
 • 3- رعایت احترام قلبی و داشتن اعتقاد نسبت به تاثیرات آن
 • 4- رعایت تقوای الهی در جهت همسو شدن با صاحب حرز و تاثیر بیشتر
 • 5- وضو داشتن در موقع همراهی مطلوب است
 • 6- همراه داشتن در دستشویی اشکالی ندارد (بشرط عدم قصد بی احترامی)
 • خواص حرز

حرز امام رضا (علیه السلام) خواص و آثاری طبق متن روایت دارد که عبارتند از:

 • مشمول مغفرت الهی شدن

 

11. حرز امام جواد (علیه السلام)

یازدهمین معصوم و نهمین امام در جهان تشیع امام جواد (علیه السلام) است. نام شریفش محمد و لقب معروفش تقی و کنیه اش ابوجعفر (ثانی) می باشد. ایشان در دهم رجب سال ۱۹۵ هجری در مدینه النبی، جهان را به نور وجود خویش منور ساختند.

سیر حیات آن بزرگوار به دو بخش تقسیم می شود که قسمت اول تا هفت سالگی و دوران کودکی آن بزرگوار است و قسمت دوم از هفت سالگی تا آخر عمر شریف آن حضرت می باشد که دوران امامت ایشان است. این در حالیست که رسیدن به مقام امامت و وصایت در خردسالی در طول تاریخ ائمه (علیهم السلام) هیچگونه سابقه ای نداشت. در بیانی از حضرت رضا (علیه السلام) در وصف امام جواد (علیه السلام) آمده که مولودی با برکت تر از امام جواد (علیه السلام) در اسلام به دنیا نیامده است.

تاریخ شهادت آن حضرت را در آخرین روز ماه ذیقعده سال ۲۲۰ هجری قمری در بیست و پنج سالگی بیان کرده اند. محل دفن جسم مطهر ایشان در کاظمین قرار دارد.

از آن بزرگوار ادعیه و احراز و احادیث زیادی نقل گردیده که در اینجا به یکی از آن حرزها، به اقتضای نگارش در محصول “حرز چهارده معصوم” اشاره می شود.

حرز امام جواد (علیه السلام)؛
معتبرترین و مشهورترین حرز در بین احراز شیعه است که خواص و آثار بسیار زیادی برای آن قابل شمارش است.
 • متن حرز

بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ‏ إِلَى آخِرِهَا- أَ لَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ سَخَّرَ لَكُمْ ما فِي الْأَرْضِ وَ الْفُلْكَ تَجْرِي فِي الْبَحْرِ بِأَمْرِهِ وَ يُمْسِكُ السَّماءَ أَنْ تَقَعَ عَلَى الْأَرْضِ إِلَّا بِإِذْنِهِ إِنَّ اللَّهَ بِالنَّاسِ لَرَؤُفٌ رَحِيمٌ‏ اللَّهُمَّ أَنْتَ الْوَاحِدُ الْمَلِكُ [الدَّيَّانُ‏] يَوْمَ الدِّينِ تَفْعَلُ مَا تَشَاءُ بِلَا مُغَالَبَةٍ وَ تُعْطِي مَنْ تَشَاءُ بِلَا مَنٍّ وَ تَفْعَلُ مَا تَشَاءُ وَ تَحْكُمُ مَا تُرِيدُ وَ تُدَاوِلُ الْأَيَّامَ بَيْنَ النَّاسِ وَ تُرَكِّبُهُمْ طَبَقاً عَنْ طَبَقٍ أَسْأَلُكَ بِاسْمِكَ الْمَكْتُوبِ عَلَى سُرَادِقِ الْمَجْدِ وَ أَسْأَلُكَ بِاسْمِكَ الْمَكْتُوبِ عَلَى سُرَادِقِ السَّرَائِرِ السَّابِقِ الْفَائِقِ الْحَسَنِ الْجَمِيلِ النَّضِيرِ رَبِّ الْمَلَائِكَةِ الثَّمَانِيَةِ وَ الْعَرْشِ الَّذِي لَا يَتَحَرَّكُ وَ أَسْأَلُكَ بِالْعَيْنِ الَّتِي لَا تَنَامُ وَ بِالْحَيَاةِ الَّتِي لَا تَمُوتُ وَ بِنُورِ وَجْهِكَ الَّذِي لَا يُطْفَأُ وَ بِالاسْمِ الْأَكْبَرِ الْأَكْبَرِ الْأَكْبَرِ وَ بِالاسْمِ الْأَعْظَمِ الْأَعْظَمِ الْأَعْظَمِ الَّذِي هُوَ مُحِيطٌ بِمَلَكُوتِ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ وَ بِالاسْمِ الَّذِي أَشْرَقَتْ بِهِ الشَّمْسُ وَ أَضَاءَ بِهِ الْقَمَرُ وَ سُجِّرَتْ بِهِ الْبُحُورُ وَ نُصِبَتْ بِهِ الْجِبَالُ وَ بِالاسْمِ الَّذِي قَامَ بِهِ الْعَرْشُ وَ الْكُرْسِيُّ وَ بِاسْمِكَ الْمَكْتُوبِ عَلَى سُرَادِقِ الْعَرْشِ وَ بِالاسْمِ الْمَكْتُوبِ عَلَى سُرَادِقِ الْعَظَمَةِ وَ بِاسْمِكَ الْمَكْتُوبِ عَلَى سُرَادِقِ الْعَظَمَةِ وَ بِاسْمِكَ الْمَكْتُوبِ عَلَى سُرَادِقِ الْبَهَاءِ وَ بِاسْمِكَ الْمَكْتُوبِ عَلَى سُرَادِقِ الْقُدْرَةِ وَ بِاسْمِكَ الْعَزِيزِ وَ بِأَسْمَائِكَ الْمُقَدَّسَاتِ الْمُكَرَّمَاتِ الْمَخْزُونَاتِ فِي عِلْمِ الْغَيْبِ عِنْدَكَ وَ أَسْأَلُكَ مِنْ خَيْرِكَ خَيْراً مِمَّا أَرْجُو وَ أَعُوذُ بِعِزَّتِكَ وَ قُدْرَتِكَ مِنْ شَرِّ مَا أَخَافُ وَ أَحْذَرُ وَ مَا لَا أَحْذَرُ يَا صَاحِبَ مُحَمَّدٍ يَوْمَ حُنَيْنٍ وَ يَا صَاحِبَ عَلِيٍّ يَوْمَ صِفِّينَ أَنْتَ يَا رَبِ‏ مُبِيرُ الْجَبَّارِينَ وَ قَاصِمُ الْمُتَكَبِّرِينَ. أَسْأَلُكَ بِحَقِّ طه وَ يس وَ الْقُرْآنِ الْعَظِيمِ وَ الْفُرْقَانِ الْحَكِيمِ أَنْ تُصَلِّيَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ تَشُدَّ بِهِ عَضُدَ صَاحِبِ هَذَا الْعَقْدِ وَ أَدْرَأُ بِكَ فِي نَحْرِ كُلِّ جَبَّارٍ عَنِيدٍ وَ كُلِّ شَيْطَانٍ مَرِيدٍ وَ عَدُوٍّ شَدِيدٍ وَ عَدُوٍّ مُنْكَرِ الْأَخْلَاقِ وَ اجْعَلْهُ مِمَّنْ أَسْلَمَ إِلَيْكَ نَفْسَهُ وَ فَوَّضَ إِلَيْكَ أَمْرَهُ وَ أَلْجَأَ إِلَيْكَ ظَهْرَهُ اللَّهُمَّ بِحَقِّ هَذِهِ الْأَسْمَاءِ الَّتِي ذَكَرْتُهَا وَ قَرَأْتُهَا وَ أَنْتَ أَعْرَفُ بِحَقِّهَا مِنِّي وَ أَسْأَلُكَ يَا ذَا الْمَنِّ الْعَظِيمِ وَ الْجُودِ الْكَرِيمِ وَلِيَّ الدَّعَوَاتِ الْمُسْتَجَابَاتِ وَ الْكَلِمَاتِ التَّامَّاتِ وَ الْأَسْمَاءِ النَّافِذَاتِ وَ أَسْأَلُكَ يَا نُورَ النَّهَارِ وَ يَا نُورَ اللَّيْلِ وَ يَا نُورَ السَّمَاءِ وَ الْأَرْضِ وَ نُورَ النُّورِ وَ نُوراً يُضِي‏ءُ بِهِ كُلُّ نُورٍ يَا عَالِمَ الْخَفِيَّاتِ كُلِّهَا فِي الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ وَ الْأَرْضِ وَ السَّمَاءِ وَ الْجِبَالِ وَ أَسْأَلُكَ يَا مَنْ لَا يَفْنَى وَ لَا يَبِيدُ وَ لَا يَزُولُ وَ لَا لَهُ شَيْ‏ءٌ مَوْصُوفٌ وَ لَا إِلَيْهِ حَدٌّ مَنْسُوبٌ وَ لَا مَعَهُ إِلَهٌ وَ لَا إِلَهَ سِوَاهُ وَ لَا لَهُ فِي مُلْكِهِ شَرِيكٌ وَ لَا تُضَافُ الْعِزَّةُ إِلَّا إِلَيْهِ لَمْ يَزَلْ بِالْعُلُومِ عَالِماً وَ عَلَى الْعُلُومِ وَاقِفاً وَ لِلْأُمُورِ نَاظِماً وَ بِالْكَيْنُونِيَّةِ عَالِماً وَ لِلتَّدْبِيرِ مُحْكِماً وَ بِالْخَلْقِ بَصِيراً وَ بِالْأُمُورِ خَبِيراً أَنْتَ الَّذِي خَشَعَتْ لَكَ الْأَصْوَاتُ وَ ضَلَّتْ فِيكَ الْأَحْلَامُ وَ ضَاقَتْ دُونَكَ الْأَسْبَابُ وَ مَلَأَ كُلَّ شَيْ‏ءٍ نُورُكَ وَ وَجِلَ كُلُّ شَيْ‏ءٍ مِنْكَ وَ هَرَبَ كُلُّ شَيْ‏ءٍ إِلَيْكَ وَ تَوَكَّلَ كُلُّ شَيْ‏ءٍ عَلَيْكَ وَ أَنْتَ الرَّفِيعُ فِي جَلَالِكَ وَ أَنْتَ الْبَهِيُّ فِي جَمَالِكَ وَ أَنْتَ الْعَظِيمُ فِي قُدْرَتِكَ وَ أَنْتَ الَّذِي لَا يُدْرِكُكَ شَيْ‏ءٌ وَ أَنْتَ الْعَلِيُّ الْكَبِيرُ الْعَظِيمُ مُجِيبُ الدَّعَوَاتِ قَاضِي الْحَاجَاتِ مُفَرِّجُ الْكُرُبَاتِ وَلِيُّ النِّعَمَاتِ يَا مَنْ هُوَ فِي عُلُوِّهِ دَانٍ وَ فِي دُنُوِّهِ عَالٍ وَ فِي إِشْرَاقِهِ مُنِيرٌ وَ فِي سُلْطَانِهِ قَوِيٌّ وَ فِي مُلْكِهِ عَزِيزٌ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ احْرُسْ صَاحِبَ هَذَا الْعَقْدِ وَ هَذَا الْحِرْزِ وَ هَذَا الْكِتَابِ بِعَيْنِكَ الَّتِي لَا تَنَامُ وَ اكْنُفْهُ بِرُكْنِكَ الَّذِي لَا يُرَامُ وَ ارْحَمْهُ بِقُدْرَتِكَ عَلَيْهِ فَإِنَّهُ مَرْزُوقُكَ- بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ لَا صَاحِبَةَ لَهُ وَ لَا وَلَدَ بِسْمِ اللَّهِ قَوِيِّ الشَّأْنِ عَظِيمِ الْبُرْهَانِ شَدِيدِ السُّلْطَانِ-مَا شَاءَ اللَّهُ كَانَ وَ مَا لَمْ يَشَأْ لَمْ يَكُنْ أَشْهَدُ أَنَّ نُوحاً رَسُولُ اللَّهِ وَ أَنَّ إِبْرَاهِيمَ خَلِيلُ اللَّهِ وَ أَنَّ مُوسَى كَلِيمُ اللَّهِ وَ نَجِيُّهُ وَ أَنَّ عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَيْهِ وَ عَلَيْهِمْ أَجْمَعِينَ كَلِمَتُهُ وَ رُوحُهُ وَ أَنَّ مُحَمَّداً صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ خَاتَمُ النَّبِيِّينَ لَا نَبِيَّ بَعْدَهُ وَ أَسْأَلُكَ بِحَقِّ السَّاعَةِ الَّتِي يُؤْتَى فِيهَا بِإِبْلِيسَ اللَّعِينِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَ يَقُولُ اللَّعِينُ فِي تِلْكَ السَّاعَةِ وَ اللَّهِ مَا أَنَا إِلَّا مُهَيِّجُ مَرَدَةٍ- اللَّهُ نُورُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ‏ وَ هُوَ الْقاهِرُ وَ هُوَ الْغَالِبُ لَهُ الْقُدْرَةُ السَّابِقَةُ وَ هُوَ الْحَكِيمُ الْخَبِيرُ اللَّهُمَّ وَ أَسْأَلُكَ بِحَقِّ هَذِهِ الْأَسْمَاءِ كُلِّهَا وَ صِفَاتِهَا وَ صُوَرِهَا وَ هِيَ سُبْحَانَ الَّذِي خَلَقَ الْعَرْشَ وَ الْكُرْسِيَّ وَ اسْتَوَى عَلَيْهِ أَسْأَلُكَ أَنْ تَصْرِفَ عَنْ صَاحِبِ كِتَابِي هَذَا كُلَّ سُوءٍ وَ مَحْذُورٍ فَهُوَ عَبْدُكَ وَ ابْنُ عَبْدِكَ وَ ابْنُ أَمَتِكَ‏ وَ أَنْتَ مَوْلَاهُ فَقِهِ اللَّهُمَّ يَا رَبِّ الْأَسْوَاءَ كُلَّهَا وَ اقْمَعْ عَنْهُ أَبْصَارَ الظَّالِمِينَ وَ أَلْسِنَةَ الْمُعَانِدِينَ وَ الْمُرِيدِينَ لَهُ السُّوءَ وَ الضُّرَّ وَ ادْفَعْ عَنْهُ كُلَّ مَحْذُورٍ وَ مَخُوفٍ وَ أَيُّ عَبْدٍ مِنْ عَبِيدِكَ أَوْ أَمَةٍ مِنْ إِمَائِكَ أَوْ سُلْطَانٍ مَارِدٍ أَوْ شَيْطَانٍ أَوْ شَيْطَانَةٍ أَوْ جِنِّيٍّ أَوْ جِنِّيَّةٍ أَوْ غُولٍ أَوْ غُولَةٍ أَرَادَ صَاحِبَ كِتَابِي هَذَا بِظُلْمٍ أَوْ ضُرٍّ أَوْ مَكْرٍ أَوْ مَكْرُوهٍ أَوْ كَيْدٍ أَوْ خَدِيعَةٍ أَوْ نِكَايَةٍ أَوْ سِعَايَةٍ أَوْ فَسَادٍ أَوْ غَرَقٍ أَوِ اصْطِلَامٍ أَوْ عَطَبٍ أَوْ مُغَالَبَةٍ أَوْ غَدْرٍ أَوْ قَهْرٍ أَوْ هَتْكِ سِتْرٍ أَوِ اقْتِدَارٍ أَوْ آفَةٍ أَوْ عَاهَةٍ أَوْ قَتْلٍ أَوْ حَرَقٍ أَوِ انْتِقَامٍ أَوْ قَطْعٍ أَوْ سِحْرٍ أَوْ مَسْخٍ أَوْ مَرَضٍ أَوْ سُقْمٍ أَوْ بَرَصٍ أَوْ جُذَامٍ أَوْ بُؤْسٍ أَوْ آفَةٍ أَوْ فَاقَةٍ أَوْ سَغَبٍ أَوْ عَطَشٍ أَوْ وَسْوَسَةٍ أَوْ نَقْصٍ فِي دِينٍ أَوْ مَعِيشَةٍ فَاكْفِنِيهِ بِمَا شِئْتَ وَ كَيْفَ شِئْتَ وَ أَنَّى شِئْتَ- إِنَّكَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِيرٌ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ أَجْمَعِينَ وَ سَلَّمَ تَسْلِيماً كَثِيراً وَ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ- وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ‏.

 

لوله نقره‏ اى حرز
لوله نقره‏ اى حرز

و امّا آن دعائى كه بايد نقش شود بر لوله نقره‏ اى كه بايد از نقره خالص غير مغشوش ساخته شده باشد، پس اين است:

يَا مَشْهُوراً فِي السَّمَوَاتِ يَا مَشْهُوراً فِي الْأَرَضِينَ يَا مَشْهُوراً فِي الدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ جَهَدَتِ الْجَبَابِرَةُ وَ الْمُلُوكُ عَلَى إِطْفَاءِ نُورِكَ وَ إِخْمَادِ ذِكْرِكَ فَأَبَى اللَّهُ إِلَّا أَنْ يُتِمَّ نُورَكَ وَ يَبُوحَ بِذِكْرِكَ‏ وَ لَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ‏.

 

 • آداب حرز

حرز امام جواد (علیه السلام) آداب ویژه ای دارد که لازم است فرد استفاده کننده آنها را رعایت نماید. این آداب عبارتند از:

 • 1- نوشتن بر پوست آهو در غیر موقع قمر در عقرب
 • 2- قرار دادن در قاب نقره لوله ای دارای دعای مخصوص
 • 3- خواندن چهار رکعت نماز مخصوص در موقع غیر قمر در عقرب
 • 4- همراه کردن به بازوی راست در موقع غیر قمر در عقرب
 • 5- رو به قبله بودن و وضو داشتن در موقع نگارش مطلوب است
 • 6- نوشتن به صورت صحیح (بدون غلط و اشتباه متنی)
 • 7- توجه و باور قلبی نسبت به موثر بودن حرز
 • 8- بی احترامی نکردن به حرز و متن آنبی احترامی نکردن به حرز و متن آن
 • 9- جواز همراهی در هر حال (مثل جنابت و دستشویی و…) به شرط عدم قصد بی احترامی
 • خواص حرز

حرز امام جواد (علیه السلام) خواص و آثاری طبق حدیث و روایت دارد که عبارتند از:

 • الف) دفع بلا

  در بین ادعیه و احراز، مشهور ترین حرز برای دفع بلا، حرز امام جواد است.

 • 1- دورشدن نگاه و زبان سوء دشمنان و ستمگران
 • 2- دفع شر مردم و سلاطین، شیاطین، جنیان و غولان
 • 3- حفظ از فریب و دشمنی و فساد
 • 4- حفظ از جراحت و غرق شدن
 • 5- حفظ از هلاکت قتل و انتقام و قطع شدن
 • 6- حفظ از بیماری و ناخوشی
 • 7- حفظ از شکست خوردن و حفظ آبرو
 • 8- حفظ از فقر و گرسنگی و عطش
 • 9- حفظ از وسوسه و نقصان در دین
 • 10- افزایش قدرت و نیروی شخص
 • 11- حفظ از هر بدی و خطر و ترس
 • 12- پیروزی بر دشمنان
 • 13- مستمرا و دائمی در پناه خدا بودن
 • 14- مشمول رحمت الهی شدن
 • 15- دفع هرگونه حیله و سعایت و فساد
 • ب) دفع چشم زخم
 • ج) دفع سحر و طلسم
 • د) آرامش و رفع اضطراب

 

12. حرز امام هادی (علیه السلام)

حضرت علی بن محمد مشهور به امام هادی علیه السلام یا امام علی النقی در سال 212 در مدینه جهان را به قدوم خویش منور ساخت. ایشان امام دهم شیعیان بوده و فرزند امام جواد (علیه السلام) می باشد.

ایشان در دوران امامتشان که 33 سال طول کشید با چند تن از خلفای عباسی از جمله متوکل همزمان بود و بیشتر سالهای امامت ایشان با حکمرانی خلفای عباسی سپری گردید. ایشان در سال 254 هجری قمری در سن 42 سالگی در سامرا توسط معتمد عباسی یا معتز عباسی به شهادت رسید.

مزار امام هادی در سامرا قرار دارد که به دلیل دفن وی و فرزندش امام حسن عسکری(ع)، حرم عسکریین خوانده می‌شود. این حرم از زیارتگاه های شیعیان در کشور عراق است.

از آن بزرگوار ادعیه و احراز و احادیث زیادی نقل گردیده که در اینجا به دو حرز که یکی از آنها دارای متن طولانی تر و حرز دیگری متنی کوتاه تر دارد، به اقتضای نگارش در محصول “حرز چهارده معصوم” اشاره می شود.

 • متن حرز کبیر امام هادی (علیه السلام)

بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ اللَّهُمَّ رَبَّ الْمَلَائِكَةِ وَ الرُّوحِ وَ النَّبِيِّينَ وَ الْمُرْسَلِينَ وَ قَاهِرَ مَنْ فِي السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرَضِينَ وَ خَالِقَ كُلِّ شَيْ‏ءٍ وَ مَالِكَهُ كُفَّ عَنَّا بَأْسَ أَعْدَائِنَا وَ مَنْ أَرَادَ بِنَا سُوءاً مِنَ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ وَ أَعْمِ أَبْصَارَهُمْ وَ قُلُوبَهُمْ وَ اجْعَلْ بَيْنَنَا وَ بَيْنَهُمْ حِجَاباً وَ حَرَساً وَ مَدْفَعاً إِنَّكَ رَبُّنَا لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ لَنَا إِلَّا بِاللَّهِ عَلَيْهِ تَوَكَّلْنَا وَ إِلَيْهِ أَنَبْنَا وَ إِلَيْهِ الْمَصِيرُ- رَبَّنا لا تَجْعَلْنا فِتْنَةً لِلَّذِينَ كَفَرُوا وَ اغْفِرْ لَنا رَبَّنا إِنَّكَ أَنْتَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ‏ رَبَّنَا عَافِنَا مِنْ كُلِّ سُوءٍ وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ دَابَّةٍ أَنْتَ‏ آخِذٌ بِناصِيَتِها وَ مِنْ شَرِّ مَا يَسْكُنُ فِي اللَّيْلِ وَ النَّهَارِ وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ سُوءٍ وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ ذِي شَرٍّ رَبَّ الْعَالَمِينَ وَ إِلَهَ الْمُرْسَلِينَ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ أَجْمَعِينَ وَ أَوْلِيَائِكَ وَ خُصَّ مُحَمَّداً وَ آلَهُ أَجْمَعِينَ بِأَتَمِّ ذَلِكَ وَ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ أُومِنُ بِاللَّهِ وَ بِاللَّهِ أَعُوذُ وَ بِاللَّهِ أَعْتَصِمُ وَ بِاللَّهِ أَسْتَجِيرُ وَ بِعِزَّةِ اللَّهِ وَ مَنْعَتِهِ أَمْتَنِعُ مِنْ شَيَاطِينِ الْإِنْسِ وَ الْجِنِّ وَ مِنْ رَجِلِهِمْ وَ خَيْلِهِمْ وَ رَكْضِهِمْ وَ عَطْفِهِمْ وَ رَجْعَتِهِمْ وَ كَيْدِهِمْ وَ شَرِّهِمْ وَ شَرِّ مَا يَأْتُونَ بِهِ تَحْتَ اللَّيْلِ وَ تَحْتَ النَّهَارِ مِنَ الْبُعْدِ وَ الْقُرْبِ وَ مِنْ شَرِّ الْغَائِبِ وَ الْحَاضِرِ والشَّاهِدِ وَ الزَّائِرِ أَحْيَاءً وَ أَمْوَاتاً أَعْمَى وَ بَصِيراً وَ مِنْ شَرِّ الْعَامَّةِ وَ الْخَاصَّةِ وَ مِنْ شَرِّ نَفْسٍ وَ وَسْوَسَتِهَا وَ مِنْ شَرِّ الدَّنَاهِشِ وَ الْحِسِّ وَ اللَّمْسِ وَ اللُّبْسِ وَ مِنْ عَيْنِ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ وَ بِالاسْمِ الَّذِي اهْتَزَّ بِهِ عَرْشُ بِلْقِيسَ وَ أُعِيذُ دِينِي وَ نَفْسِي وَ جَمِيعَ مَا تَحُوطُهُ عِنَايَتِي مِنْ شَرِّ كُلِّ صُورَةٍ وَ خَيَالٍ أَوْ بَيَاضٍ أَوْ سَوَادٍ أَوْ تِمْثَالٍ أَوْ مُعَاهَدٍ أَوْ غَيْرِ مُعَاهَدٍ مِمَّنْ يَسْكُنُ الْهَوَاءَ وَ السَّحَابَ وَ الظُّلُمَاتِ وَ النُّورَ وَ الظِّلَّ وَ الْحَرُورَ وَ الْبَرَّ وَ الْبُحُورَ وَ السَّهْلَ وَ الْوُعُورَ وَ الْخَرَابَ وَ الْعُمْرَانَ وَ الْآكَامَ وَ الْآجَامَ وَ الغِيَاضَ وَ الْكَنَائِسَ وَ النَّوَاوِيسَ وَ الْفَلَوَاتِ وَ الْجَبَّانَاتِ وَ مِنْ شَرِّ الصَّادِرِينَ وَ الْوَارِدِينَ مِمَّنْ يَبْدُو بِاللَّيْلِ وَ يَنْتَشِرُ بِالنَّهَارِ وَ بِالْعَشِيِّ وَ الْإِبْكَارِ وَ الْغُدُوِّ وَ الْآصَالِ وَ الْمُرِيبِينَ وَ الْأَسَامِرَةِ وَ الْأَفَاثِرَةِ [الْأَفَاتِرَةِ] وَ الْفَرَاعِنَةِ وَ الْأَبَالِسَةِ وَ مِنْ جُنُودِهِمْ وَ أَزْوَاجِهِمْ وَ عَشَائِرِهِمْ وَ قَبَائِلِهِمْ وَ مِنْ هَمْزِهِمْ وَ لَمْزِهِمْ وَ نَفْثِهِمْ وَ وِقَاعِهِمْ وَ أَخْذِهِمْ وَ سِحْرِهِمْ وَ ضَرْبِهِمْ وَ عَبَثِهِمْ وَ لَمْحِهِمْ وَ احْتِيَالِهِمْ وَ اخْتِلَافِهِمْ- وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ ذِي شَرٍّ مِنَ السَّحَرَةِ وَ الْغِيلَانِ وَ أُمِّ الصِّبْيَانِ وَ مَا وَلَدُوا وَ مَا وَرَدُوا وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ ذِي شَرٍّ دَاخِلٍ وَ خَارِجٍ وَ عَارِضٍ وَ مُتَعَرِّضٍ وَ سَاكِنٍ وَ مُتَحَرِّكٍ وَ ضَرَبَانِ عِرْقٍ وَ صُدَاعٍ وَ شَقِيقَةٍ وَ أُمِّ مِلْدَمٍ وَ الْحُمَّى وَ الْمُثَلَّثَةِ وَ الرِّبْعِ وَ الْغِبِّ وَ النَّافِضَةِ وَ الصَّالِبَةِ وَ الدَّاخِلَةِ وَ الْخَارِجَةِ وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ دَابَّةٍ أَنْتَ‏ آخِذٌ بِناصِيَتِها إِنَّكَ عَلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى نَبِيِّهِ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِينَ.

 • ترجمه

جهت مطالعه ترجمه متن حرز امام هادی فایل PDF زیر را دانلود کنید:

دانلود متن کامل حرز کبیر امام هادی (علیه السلام)

 • آداب حرز

حرز امام هادی (علیه السلام) آداب ویژه ای دارد که لازم است فرد استفاده کننده آنها را رعایت نماید. این آداب عبارتند از:

 • 1- روبه قبله بودن و وضو داشتن در موقع نگارش مطلوب است
 • 2- نوشتن به صورت صحیح (بدون غلط و اشتباه متنی)
 • 3- توجه و باور قلبی نسبت به موثر بودن حرز
 • 4- بی احترامی نکردن به حرز و متن آن
 • 5- همراه نمودن نوزاد به هر طریق ممکن
 • متن حرز صغیر امام هادی (علیه السلام)

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ يَا عَزِيزَ الْعِزِّ فِي عِزِّهِ مَا أَعَزَّ عَزِيزَ الْعِزِّ فِي عِزِّهِ يَا عَزِيزُ أَعِزَّنِي بِعِزِّكَ وَ أَيِّدْنِي بِنَصْرِكَ وَ ادْفَعْ عَنِّي هَمَزَاتِ الشَّيَاطِينِ وَ ادْفَعْ عَنِّي بِدَفْعِكَ وَ امْنَعْ عَنِّي بِصُنْعِكَ وَ اجْعَلْنِي مِنْ خِيَارِ خَلْقِكَ يَا وَاحِدُ يَا أَحَدُ يَا فَرْدُ يَا صَمَدُ.

 • آداب حرز

حرز امام هادی (علیه السلام) آداب ویژه ای دارد که لازم است فرد استفاده کننده آنها را رعایت نماید. این آداب عبارتند از:

 • 1- خواندن یا نوشتن حرز بصورت صحیح
 • 2- توجه و باور قلبی نسبت به تاثیرگذاری آن
 • 3- همسویی در رفتار و اعمال با صاحب حرز
 • 4- بی احترامی نکردن به متن حرز در صورت همراه داشتن
 • 5- بلااشکال بودن همراهی حرز در دستشویی
 • 6- بدون وضو دست نزدن بر اسامی مقدسه حرز
 • 7- عدم قصد سوء استفاده از تاثیرات حرز در جهت خلاف شرع
 • خواص حرز

حرز امام هادی (علیه السلام) خواص و آثاری طبق متن روایت دارد که عبارتند از:

 • عزیز شدن در نزد مردم
 • موید شدن به نصرت الهی
 • دوری از وسوسه های شیاطین
 • قرار گرفتن از خوبان خلق

 

13. حرز امام حسن عسکری (علیه السلام)

سیزدهمین معصوم و یازدهمین امام در جهان تشیع امام عسکری (علیه السلام) است .نام شریفش حسن و لقب معروفش زکی و کنیه اش ابومحمد می باشد. ایشان در روز هشتم یا دهم ماه ربیع الثانی سال ۲۳۲ قمری (سال ۸۴۷ میلادی) در مدینه النبی، جهان را به نور وجود خویش منور ساختند.

امام حسن عسکری (ع) در سنین کودکی (سال ۲۳۳ یا ۲۳۶ قمری) به همراه پدرش توسط حاکم وقت به عراق فراخوانده شد و در شهر سامرا آن ها را تحت نظر قرار دادند. ایشان بیشتر عمر خود را در این شهر به سر برد و تنها امامی است که نتوانست در طول عمر خود به سفر حج برود.

امام حسن عسکری (ع) در طول زندگی خود ازدواج نکرد و نسل او تنها از طریق کنیزی ادامه پیدا کرد که مادر امام زمان (عج) بود. نام های مختلفی را برای این کنیز در کتاب های تاریخی ذکر کرده اند که مشهورترین این نام ها نرجس است.

بعد از شهادت امام هادی (ع) بنا بر وصیت ایشان امام حسن عسکری (ع) در سال ۲۵۴ در حالی که ۲۲ سال سن داشت به امامت رسید. مدت امامت امام یازدهم ۶ سال بوده است.

در طول دوران امامت ایشان سه خلیفه عباسی به روی کار آمدند: معتز عباسی، مهتدی و معتمد.

امام حسن عسکری (ع) در سال ۲۵۵ توسط معتز به زندان افتاد و دو سال زندانی بود اما معتمد که آغاز خلافتش با قیام های شیعیان مواجه شد امام را آزاد کرد ولی مجددا در سال ۲۶۰ قمری ایشان را به زندان انداخت. امام یک ماه بعد مجددا آزاد شد اما تحت نظر قرار گرفته شد.

تاریخ شهادت امام حسن عسکری روز جمعه هشتم ربیع الاول سال ۲۶۰ قمری بوده است. ایشان در سن حدود ۲۹ سالگی به دست معتمد عباسی مسموم شد و به شهادت رسید. حرم امام حسن عسکری (ع) در کنار قبر پدر بزرگوارش در شهر سامرا می باشد.

از آن بزرگوار ادعیه و احراز و احادیث زیادی نقل گردیده که در اینجا به یکی از آن حرزها، به اقتضای نگارش در محصول “حرز چهارده معصوم” اشاره می شود.

 • متن حرز

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ يَا عُدَّتِي عِنْدَ شِدَّتِي وَ يَا غَوْثِي عِنْدَ كُرْبَتِي وَ يَا مُونِسِي عِنْدَ وَحْدَتِي احْرُسْنِي بِعَيْنِكَ الَّتِي لَا تَنَامُ وَ اكْنُفْنِي بِرُكْنِكَ الَّذِي لَا يُرَامُ.

 • ترجمه

ابتدا مى كنم بنام خداى بخشنده مهربان اى تهيه من نزد سختى من و اى فريادرس من نزد اندوه من اى همراز من نزد تنهائى من نگاهبانى نماى مرا به چشم خود كه بخواب نمى رود وحفظ نماى مرا به قوّت خود كه سست گرديده نمى شود.

 • آداب حرز

حرز امام حسن عسکری (علیه السلام) آداب ویژه ای دارد که لازم است فرد استفاده کننده آنها را رعایت نماید. این آداب عبارتند از:

 • 1- نوشتن حرز بصورت صحیح و بدون غلط
 • 2- وضو داشتن و رو به قبله بودن در موقع نگارش حرز
 • 3- رعایت احترام قلبی و داشتن اعتقاد نسبت به تاثیرات آن
 • 4- رعایت تقوای الهی در جهت همسو شدن با صاحب حرز و تاثیر بیشتر
 • 5- وضو داشتن در موقع همراهی مطلوب است
 • 6- همراه داشتن در دستشویی اشکالی ندارد (بشرط عدم قصد بی احترامی)
 • خواص حرز

حرز امام حسن عسکری (علیه السلام) خواص و آثاری طبق متن روایت دارد که عبارتند از:

 • حفاظت الهی از شخص
 • در امان ماندن از بلایا با عنایت خداوند

 

14. حرز امام زمان (علیه السلام)

حضرت بقیه الله الاعظم (عجل الله تعالی فرجه الشریف) چهاردهمین معصوم و دوازدهمین امام در جهان تشیع است. نام شریفش محمد است و به مهدی موعود، صاحب الزمان، امام عصر، بقیة الله، قائم و مشهورمی باشد. ایشان در سحرگاه روز نیمه ماه شعبان سال ۲۵۵ یا ۲۵۶هجری قمری در خانه امام عسکری (علیه السلام) درحالیکه تحت شدید ترین تدابیر امنیتی قرار داشتند، جهان را به نور وجود خویش منور ساختند.

آن حضرت از ابتدای تولد در پرده غیبت بوده و پس از طی کردن غیبت صغری که حدد 70 سال و توسط نائبان خویش با مردم در ارتباط بودند، تا وقت ظهور در غیبت کبری به سر خواهند برد؛ بدین معنی که با توجه به روایتی از حضرت، باید در زمان غیبت کبری به راویان احادیث که همان فقها هستند مراجعه نمود و در امور دینی تابع نظرات عالمانه آنها بود.

طبق روایات و احادیث معتبر، وجود آن حضرت در زمان غیبت، همچون خورشیدی پشت ابر است که با وجود آنکه مردم از دیدار ظاهری و همراه با شناخت آن حضرت محروم هستند اما از هدایت ها و برکات وجودی آن امام بزرگوار بهره مند خواهند شد. این رویه ادامه خواهد داشت تا زمانی که در زمان معلومی که به خواست خدا اذن ظهور به آن حضرت داده شود و جهان را پس از دوره ای که پر از ظلم و جور شده از عدالت پر نماید.

از آن بزرگوار ادعیه و احراز و احادیث زیادی نقل گردیده که در اینجا به یکی از آن حرزها، به اقتضای نگارش در محصول “حرز چهارده معصوم” اشاره می شود.

 • متن حرز

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ يَا مَالِكَ الرِّقَابِ وَ يَا هَازِمَ الْأَحْزَابِ يَا مُفَتِّحَ الْأَبْوَابِ يَا مُسَبِّبَ الْأَسْبَابِ سَبِّبْ لَنَا سَبَباً لَا نَسْتَطِيعُ لَهُ طَلَباً بِحَقِّ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ عَلَى آلِهِ أَجْمَعِينَ.

 • ترجمه

ابتدا مى كنم بنام خداى بخشنده مهربان اى صاحب گردن ها و اى گريزاننده گروه لشكرها، اى گشاينده‏ درهاى بسته، اى برانگيزنده سبب ها، برانگيز براى ما سببى را كه قدرت نداريم مر آن را از طلب نمودن به حق كلمه نيست خدائى مگر خدا، محمّد فرستاده خداست، رحمت هاى خداى و درود او باد بر آن حضرت و بر آل او همه.

 • آداب حرز

حرز امام زمان (علیه السلام) آداب ویژه ای دارد که لازم است فرد استفاده کننده آنها را رعایت نماید. این آداب عبارتند از:

 • 1- نوشتن حرز بصورت صحیح و بدون غلط
 • 2- وضو داشتن و رو به قبله بودن در موقع نگارش حرز
 • 3- رعایت احترام قلبی و داشتن اعتقاد نسبت به تاثیرات آن
 • 4- رعایت تقوای الهی در جهت همسو شدن با صاحب حرز و تاثیر بیشتر
 • 5- وضو داشتن در موقع همراهی مطلوب است
 • 6- همراه داشتن در دستشویی اشکالی ندارد (بشرط عدم قصد بی احترامی)
 • خواص حرز

حرز امام زمان (علیه السلام) خواص و آثاری طبق متن روایت دارد که عبارتند از:

 • گره گشائی و فراهم شدن اسباب از سوی خداوند

 

در این قسمت شما می توانید پی دی اف حرز چهارده معصوم (علیهم السلام) را دانلود و مطالعه کنید.

همچنین عکس حرز چهارده معصوم (علیهم السلام) را که بر روی پوست آهو نوشته شده است را در این قسمت می توانید مشاهده نمائید.

Big news weekly newsletter
Big news weekly newsletter
Get a helpful email every week by subscribing to our newsletter!
You can cancel your membership at any time!
6 نظرات
 1. مهدی می گوید

  سلام وقت شما بخیر
  من حرز چهارده معصوم رو میخوام ولی داخل فروشگاه نیست چطور میتونم این حرز رو داشته باشم؟

  1. کارشناس پاسخگو (شماره 101) می گوید

   مخاطب گرامی؛
   سلام علیکم
   می توانید از طریق آدرس ما در شبکه های اجتماعی (https://esmeazam.com/%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b3-%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%a7/) با کارشناسان موسسه ارتباط برقرار کنید و سفارش خود را ثبت نمایید.
   موفق باشید.
   یاعلی

 2. محسن افشاری می گوید

  با عرض سلام…خواستم فقط تشکر کنم بابت این صفحتون..جالب بود که انواع خواص حرز 14 معصوم رو تک به تک بیان کرده بودید..
  با تشکر فراوان

  1. کارشناس پاسخگو (شماره 101) می گوید

   همراه گرامی؛
   سلام علیکم
   بابت حسن نظر و توجه شما سپاسگزاریم.
   از اینکه اطلاعات این متن مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است، بسیار خرسندیم.
   موفق باشید.
   یاعلی

 3. ابوالقاسم می گوید

  سلام هرکدام ازحضرات معصومین علیهم السلام مگه چندتا حرز دارند،آخه درسایتهای مختلف متنهای مختلف دیدم

  1. کارشناس پاسخگو (شماره 101) می گوید

   مخاطب گرامی؛
   سلام علیکم
   ادعیه و روایات متعدد و متفاوت هستند و در زمان های مختلف بسته به شرایط، توسط ائمه علیهم السلام بیان شده اند.
   بهتر است، مطالب و روایات را از منابع و سایت های معتبر جستجو و مطالعه بفرمایید.
   منابع اصلی هر کدام از ادعیه و احراز ارائه شده توسط موسسه اسم اعظم، داخل سایت معرفی و برای دانلود و مطالعه قرار داده شده است.
   موفق باشید.
   یاعلی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − چهارده =